Zdrowie i Uroda

Aparaty ortodontyczne – prawdy i mity

Aparaty ortodontyczne, mimo rosnącej popularności, wciąż są przedmiotem sporów i kontrowersji. Ich przeciwnicy często sugerują ich szkodliwość i inne wady, ale jak jest naprawdę? Postanowiliśmy sprawdzić.

Aparat ortodontyczny mogą zakładać tylko dzieci i młodzież

Mit. Nawet w dorosłym życiu możemy dokonać korekcji zgryzu. Obecna technika zakładania aparatów pozwala na ich użytkowanie w wieku 30, 40 czy 50 lat bez żadnych przeciwwskazań. Oczywiście leczenie trwa wówczas dłużej, co nie zmienia faktu, iż nadal jest skuteczne.

Prostowanie zębów to tylko zabieg kosmetyczny

Mit. Wady zgryzu to nie tylko “krzywy” uśmiech, który musimy ukrywać. Zęby, które nie są proste, są zdecydowanie trudniejsze w utrzymaniu. Częściej zdarza się więc, iż dochodzi próchnicy w takich zębach, ponieważ trudniej je czyścić w pełni, dotrzeć szczoteczką czy nicią dentystyczną. Ponadto, wady zgryzu mogą wywoływać bóle głowy, przyczyniać się do wady wymowy, mogą również utrudniać spożywanie pokarmów. Nie warto lekceważyć tych objawów, ponieważ mogą się on pogłębiać.

W aparacie zęby szybciej się psują

Mit. Sam aparat nie powoduje psucia się zębów. Doprowadza do tego niedokładna higiena jamy ustnej. Aby zęby podczas noszenia aparatu ortodontycznego były w pełni zdrowe, należy zmienić nieco codzienną rutynę. Dobrym pomysłem jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej (np. GUM), najlepiej w połączeniu z irygatorem (WaterPik, Philips). Z pomocą tych środków z pewnością uda się utrzymać zęby w czystości mimo aparatu.

Aparat wygląda koszmarnie

Mit. Wcale nie musi! Istnieją takie rodzaje aparatów, które montuje się po wewnętrznej stronie zębów. Ich wadą jest wprawdzie cena, ale efekt estetyczny jest murowany. Do tego możemy zainwestować w aparat z przeźroczystymi zamkami. Wybór istnieje, jeśli z różnych powodów nie chcemy pokazywać swoich zębów w “drutach”.

Założony aparat wywołuje ból

Prawda, ale tylko częściowo. Założony aparat rzeczywiście może pobolewać przez pierwsze dni, ale im dłużej noszony, tym szybciej jakikolwiek dyskomfort mija. Ważne, aby o swoich dolegliwościach mówić podczas serwisowaniu aparatu u ortodonty, aby ten mógł go odpowiednio wyregulować.

Aparat piszczy na lotnisku

Mit! Nie ma się czego obawiać podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Aparaty są wykonane z takich materiałów, które nie sprawią, że nagle bramki zaczną wyć gdy przez nie przejdziemy. To samo zresztą tyczy się sztucznego uzębienia. Ono również, mimo metalowych elementów, nie są odbierane przez bramki na lotnisku jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.profimed.com/specjalistyczna-opieka-aparaty-ortodontyczne-c4157

Share:
defendingwisconsin.org sigmasystem.pl mmb-meble.pl