Turystyka

Atrakcje Świnoujścia – co warto zobaczyć?

Świnoujście to bez cienia wątpliwości jeden z najpopularniejszych polskich kurortów. Położone w województwie zachodniopomorskim miasto, każdego lata przyciąga turystów nie tylko z Polski, ale i ze znacznie dalszych zakątków Europy – kwatery Świnoujście każdego roku przeżywają prawdziwe oblężenie. O niezwykłej popularności turystycznej tego miejsca zadecydowało nie tylko atrakcyjne położenie, ale także liczne atrakcje znajdujące się w obrębie miasta i jego okolic.

Kilka słów o Świnoujściu

Świnoujście nazywane jest miastem 44 wysp. Określenie to wzięło się z położenia – mówimy o jedynym mieście w Polsce, które ulokowane jest na wyspach, dokładnie – na 44. Zamieszkałe są jedynie trzy z nich – Wolin, Uznam i Karsibór. Położenie miasta zadecydowało o ulokowaniu tu, niezwykle ważnego pod względem strategicznym, portu marynarki wojennej. Miasto, będące najpopularniejszym polskim kurortem, jest zatem także niezwykle istotne w strategii obronnej kraju. Dla turystów jest to dodatkowy atut.

Świnoujście to także uzdrowisko

Myli się jednak ten, kto sądzi, że kwatery świnoujście to wyłącznie hotele, pensjonaty i domy wczasowe. W mieście działają także uzdrowiska i sanatoria, które goszczą pensjonariuszy przez cały rok. Wszystko to dzięki unikalnemu mikroklimatowi tego miejsca. Nie bez znaczenia są też bogate złoża leczniczych minerałów. W Świnoujściu leczy się przede wszystkim choroby układu oddechowego, dolegliwości reumatyczne oraz choroby układu krążenia.

Świnoujście – co warto zobaczyć?

Rezerwując kwaterę Świnoujście, warto przygotować sobie szczegółowy plan zwiedzania. Znaczna ilość atrakcji turystycznych sprawia, że podczas rodzinnych wakacji, nikt nie będzie się tu nudził.
Zwiedzanie warto rozpocząć od najwyższej na polskim wybrzeżu i jednej z najwyższych w skali europejskiej latarni morskich. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania, a wchodząc na jego szczyt, możemy ujrzeć zapierającą dech w piersiach panoramę miasta.
Punktem na mapie miasta, którego nie można pominąć, są zabytkowe falochrony. Powstały w latach 1818 – 1823 i do dziś są niezwykle imponującymi konstrukcjami. Krótszy falochron, zachowany bez żadnych zmian, mierzy 250 metrów długości, dłuższy – 1400 metrów.
Będąc w Świnoujściu, nie można pominąć spaceru Promenadą. Ten niezwykle popularny deptak położony jest tuż przy dzielnicy uzdrowiskowej. Ulokowano tu piękne fontanny, muszlę koncertową oraz oceanarium.
Kwatery Świnoujście rezerwują także miłośnicy historii. Bogata przeszłość militarna tego miasta sprawiła, że do dziś stoją tu doskonale zachowane bunkry i fortyfikacje obronne. Największą atrakcją jest jednak tzw. podziemne miasto. Mówimy tu o sieci bunkrów i korytarzy, które ciągną się w podziemiach kilometrami. Część z nich została zachowana i jest dostępna do zwiedzania.

Share: