Zdrowie i Uroda

Co warto wiedzieć o alergii na nikiel?

Alergie – nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego na daną substancję – są plagą naszych czasów. Alergenem może być niemal każdy czynnik obecny w naszym otoczeniu, począwszy od roztoczy rozwijających się w kurzu, na wodzie i świetle słonecznym kończąc. Nadwrażliwość przeważnie ujawnia się we wczesnym dzieciństwie, jednak może dopaść nas na każdym etapie życia, niezależnie od wieku. W ostatnich latach zauważalnie wzrosła zachorowalność na alergię niklową. Co warto wiedzieć o uczuleniu, które dotyka blisko 15% mieszkańców Unii Europejskiej?

Nie tylko metalowa biżuteria

Nikiel jest obecny w niemal wszystkich przedmiotach codziennego użytku. Czego szczególnie powinni wystrzegać się alergicy? Największe ryzyko niesie ze sobą noszenie taniej, niecertyfikowanej biżuterii. Nikiel znajduje się również w sztućcach, sprzęcie AGD, oprawkach okularów, zamkach błyskawicznych, igłach i monetach. Ponadto, zaskoczyć może fakt, że od niklu nie są wolne kosmetyki do makijażu o mocnej pigmentacji, a nawet niektóre produkty spożywcze!

Objawy i leczenie alergii na nikiel

Do najczęściej występujących symptomów alergii na nikiel zaliczyć możemy przede wszystkim zmiany skórne. W miejscach, które miały kontakt z drażniącą substancją, pojawia się zaczerwienienie, suchość i pękanie naskórka, świąd, egzema. Bagatelizowanie objawów prowadzi do pogłębiania się stanu zapalnego. Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, jest zazwyczaj pojawienie się zaczerwienienia w okolicy pępka oraz sucha i pękająca skóra dłoni.
Leczenie alergii niklowej sprowadza się głównie do zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niepożądanych reakcji. W tym celu lekarze zalecają zredukowanie kontaktu z przedmiotami, które mogą zawierać w sobie nikiel oraz stosowanie maści barierowych.

Share: