Ciekawe

Codzienność młodej mamy – jak sobie w niej poradzić?

Wiadomo, iż pierwsze miesiące życia dziecka to rewolucja w życiu całej rodziny. Kiedy opadną pierwsze emocje, a tata wróci do pracy, młoda mama musi nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Jak przetrwać dzień z niemowlakiem u boku? Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne w tym intensywnym czasie.

Przygotuj się na zmiany

Pierwszy rok życia dziecka to nieustanne zmiany. Niemowlak intensywnie się rozwija i to, co wczoraj było normą, dzisiaj wygląda już zupełnie inaczej. Młoda mama wiele razy doświadczy zawodu, kiedy wypracowany schemat dnia legnie w gruzach. Będą zmieniać się m.in. godziny snu, jedzenia czy zabawy – o zwyczajach malucha krąży wiele historii, jak choćby te w artykule na portalu kreatywna.pl. Kiedy już się wydaje, że wiemy, jaki sposób usypiania działa na dziecko, jakie zabawki ono lubi, które dania nie należą do jego ulubionych, okazuje się, że to wszystko jest już nieaktualne. Są też bardzo przyjemne chwile, kiedy niemowlak zdobywa nowe umiejętności. Chwil wzruszenia dostarcza pierwszy uśmiech, próby gaworzenia, samodzielnego obracania się, chwytania zabawki, pierwsze kroki i pierwsze słowa. Każdy dzień to jedna wielka niewiadoma, pełna emocji.

Bądź gotowa na wszystko

To czas, w którym każda mistrzyni organizacji musi zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Już nie sprawdzą się skrupulatne plany na każdy dzień czy nawet tydzień do przodu. Już nie sposób robić kilka rzeczy na raz. Jakiekolwiek domowe (lub nie) zadania muszą zostać przerwane, kiedy niemowlak zapłacze, będzie chciał się bawić, zgłodnieje, czy stanie się senny. Oczywiście, samoorganizacja mamy osiągnie mistrzostwo. Będzie ona gotowa na karmienie, zmianę pieluszki czy ubranka w każdej sytuacji. Nie zapomni o żadnej wizycie lekarskiej swojego malucha, odpowiednio wcześnie zadba o zakup ubranek, kiedy dotychczasowe okażą się za małe, a brudne zawsze wylądują na czas w pralce. Będzie wiedziała, co w danej chwili jest najważniejsze i na tym skupi swoją energię, mając zawsze na pierwszym planie dobro swojego dziecka.

Znajdź swoje metody

Każda młoda mama nabywa coraz więcej doświadczenia i nowych umiejętności, zarówno w zakresie opieki nad dzieckiem, jak i organizacji codziennego życia. Gotuje obiady na dwa dni i mrozi żywność, by w dniach, kiedy trudno jest coś ugotować (ze względu na zmęczenie, chorobę dziecka itp.), rodzina miała co jeść. Robi zakupy w sieci, by nie tracić czasu i nie musieć jeździć z dzieckiem do sklepu. Używa wózka podczas spacerów, a także jako kołyski, bujaczka, fotelika itd. W trakcie karmienia piersią nadrabia zaległości w czytaniu książek. Angażuje rodzinę i znajomych do pomocy. Korzysta z nowoczesnych udogodnień, jakie daje współczesna technologia. Jednym słowem, każda młoda mama znajduje swoje sposoby, które ułatwią jej funkcjonowanie w nowej sytuacji życiowej.

Zobacz też tutaj: Jak wrócić do formy po porodzie?

Z jednej strony, rzeczywistość każdej młodej mamy jest dość podobna. A konkretnie, chodzi o podobne wzruszenia i problemy. Z drugiej strony, każde dziecko jest inne i wymagające na inny sposób. To, co sprawdzi się u jednej mamy, niekoniecznie przełoży się na rzeczywistość innej. Niemniej, pierwszy rok życia małego człowieka to ogromne wyzwanie – emocjonalne i logistyczne, dla każdej kobiety.

Źródło: infoss

Share: