Ciekawe

Czym grozi jazda na zbyt dużych lub zbyt małych oponach w samochodzie?

Każdy producent samochodów osobowych czy ciężarowych homologuje określone rozmiary felg i opon do swoich modeli pojazdów. W efekcie mamy do dyspozycji tylko kilka typów opon, jakie możemy zastosować w swoim samochodzie. Co stanie się, jeśli nie dopasujemy opon do zaleceń producenta?

Dopuszczalna tolerancja błędu

Kierowca może odejść nieco od zaleceń dotyczących rozmiaru opon do jego samochodu, ale zawsze musi pamiętać, aby średnica zewnętrza opony nie była większa niż 1,5 proc. wysokości od oryginalnie montowanej w danym pojeździe opony.

Przy doborze opon do samochodu należy wziąć pod uwagę dodatkowo to, aby indeksy nośności i prędkości w nowym rozmiarze opon były co najmniej równe lub wyższe niż oryginalne. Miejsce na poziomie nadkoli musi być na tyle duże, aby swobodnie zmieściły się tam nowe opony. Zachować trzeba margines miejsca, jeśli na przykład w okresie zimowym będziemy zmuszeni do założenia na koła łańcuchów.

Ciekawostka: istnieją tabele teoretycznej równoważności rozmiarów, w których zawarto kryteria określone przez europejskie stowarzyszenie producentów ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation).

Dlaczego kierowcy zmieniają rozmiar opon?

Powodów, dla których decydujemy się na zmianę opon na inne niż te, które homologowane są przez producenta danego modelu samochodu, jest wiele. Mogą to być oszczędności, chęć nadania samochodowi lepszych parametrów jezdnych czy sportowego wyglądu. Zmiana rozmiaru opon jest istotną kwestią i zawsze trzeba mieć na uwadze to, jakie konsekwencje techniczne mogą wystąpić.

Jeśli zatem producent sugeruje, aby wykorzystywać np. opony letnie 16`, najlepiej właśnie takie kupić, ale trzeba jeszcze sprawdzić, jakie powinny mieć indeksy prędkości i nośności oraz szerokości i profil opony.

Przestrzeganie zasad zamiany opon samochodowych jest ważne z uwagi na ryzyko naruszenia obowiązujących przepisów drogowych oraz niebezpieczeństwo wypadku. Właściwie jedynie rozmiary zalecane przez producenta gwarantują nam określony poziom bezpieczeństwa. Są one dobierane do konkretnych modeli aut na podstawie licznych badań i testów, dlatego zapewniają maksymalne osiągi i właściwe zachowanie na drodze.

Czy warto korzystać z szerokich opon?

Częstą praktyką wśród kierowców decydujących się na zmianę rozmiaru swoich opon w samochodzie, jest wybór ogumienia o większej szerokości. Zaletą jazdy na szerszych oponach jest to, że zapewniają one szybszą reakcję na każdy ruch wykonywany kierownicą. Mają większą powierzchnię styku z podłożem, przez co dają lepszą przyczepność na suchej nawierzchni.

Za ich wadę należy uznać to, że przyczyniają się do zwiększonego poziomu zużycia paliwa i do wydłużenia drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Mogą mieć negatywny wpływ na komfort jazdy, ponieważ ich mniejsze boki są w stanie absorbować mniej nierówności na drodze.

Share:
Pompy zatapialne Ryby Zdjęcia naszych zwierząt ortodoncja katowice apartamenty w Szczawnicy