Dlaczego uprawnienia sep dają lepsze możliwości znalezienia pracy?

Poszukiwanie lepiej płatnej i satysfakcjonującej pracy wiąże się ze zdobywaniem dodatkowych kwalifikacji, szczególnie takich, które są poszukiwane przez pracodawców. Aby otrzymać pracę w dużych koncernach z branży energetycznej, watro zdobyć uprawnienia sep, umożliwiające obsługę skomplikowanych urządzeń elektrycznych, energetycznych oraz gazowych.
Do czego uprawniają ukończone kursy sep?
Odbycie szkolenia i uzyskanie stosownego certyfikatu sep, daje szerokie możliwości pracy w zawodach związanych z nadzorem, eksploatacją oraz instalacją wszelkiego rodzaju urządzeń, które funkcjonują w sieciach energetycznych.
Kursy sep dzielą się na szkolenia elektryczne, energetyczne i gazowe, gdzie osoba szkoląca się zdobywa fachową wiedzę na tematy związane z konkretną branżą oraz bezpieczeństwem pracy w specyficznych warunkach.
Sep uprawnienia przygotowują przyszłych pracowników branż energetycznych do obsługi coraz bardziej nowoczesnych i wysoko wydajnych urządzeń w sposób szczegółowy. Dostarczają wszelkiej wiedzy, która przełoży się na praktyczne umiejętności związane z zawodami energetycznymi.
Jakie uprawnienia sep uzyskuje się na kursie G1?
Na poziomie G1 przekazywana jest wiedza związana z działaniem i obsługą wszelkich urządzeń wytwarzających, przesyłających, przetwarzających oraz magazynujących energię elektryczną.
Do takich urządzeń należą sieci i instalacje o określonym napięciu, urządzenia elektrotermiczne oraz do elektrolizy, sieci trakcyjne i oświetlenie uliczne. Do kategorii G1 zalicza się także obsługę zespołów prądotwórczych.
Czego dotyczy szkolenie G2?
Sep uprawnienia na poziomie G2 dotyczą szeroko pojętej obsługi instalacji i urządzeń związanych z energią cieplną. Są to wszelkie sieci wytwarzające, przesyłające, przetwarzające, magazynujące oraz zużywające ciepło.
Do tego rodzaju urządzeń należą pompy, ssawy, dmuchawy, wentylatory, wymienniki ciepła, a także urządzenia klimatyzujące oraz chłodnicze. Osoby posiadające uprawnienia sep G2 mogą obsługiwać kotły parowe, na paliwa stałe oraz gazowe, sprężarki i piece przemysłowe.
Jakie możliwości dają uprawnienia G3?
Szkolenia w tej grupie uprawniają do eksploatacji i dozoru sieci gazowych. W zakresie uprawnień jest obsługa generatorów gazu, urządzeń do magazynowania paliw gazowych, turbin i przemysłowych odbiorników gazu. Uprawniania G3 pozwalają na pracę przy wszystkich sieciach, instalacjach i urządzeniach przetwarzających gaz.