Ciekawe

Dom od dewelopera czy od prywatnego właściciela?

Wiele osób marzy o własnym domu. Niektórzy decydują się na samodzielną budowę miejsca, w którym będą mieszkać. Jednak jest to proces bardzo czasochłonny, więc częstą decyzją jest zakup gotowego domu od osoby prywatnej lub inwestora. Od kogo lepiej nabyć dom: od dewelopera czy prywatnego właściciela budynku?

Sprawnie i profesjonalnie

Deweloper, którzy zawodowo zajmuje się inwestowaniem i sprzedawaniem nieruchomości, ma zapewne za sobą niejedną transakcję tego typu.
Możemy zatem liczyć na to, że będzie on dobrze zorientowany w tym, w jaki sposób załatwia się ją od strony prawnej i w pewien sposób pomoże nam przejść przez ten proces.

Dom z sercem

Inwestorzy budują domy z zamiarem sprzedania ich. Bywa więc tak, że używają tańszych materiałów, aby móc sprzedać dom po niższej cenie.
Natomiast ktoś, kto urządzał swoje gniazdko, aby w nim mieszkać, zapewne włożył w to sporo serca i starannie dobierał materiały na ściany, podłogi czy pokrycie dachu. Nie jest jednak też wykluczone, że z jakiś powodów musiał oszczędzać i nie używał materiałów najwyższej jakości.

Dom od dewelopera czy od prywatnego właściciela?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej jest kupować dom od osób prywatnych, czy od inwestorów.
Wiele zależy chociażby od tego, w jakim miejscu zamierzamy kupić nieruchomość. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy Łódź powstają liczne osiedla deweloperskie w dogodnych lokalizacjach. Posiadanie domu na osiedlu domków jednorodzinnych gwarantuje miłe sąsiedztwo. Często w pobliżu znajdują się także szkoły, galerie handlowe czy parki. Zazwyczaj także dużo łatwiej jest znaleźć dom u dewelopera niż odpowiadający nam budynek prywatny. Domy w stanie deweloperskim nie są wcześniej zamieszkałe, jesteśmy ich pierwszymi właścicielami. Natomiast kupując dom, w którym już wcześniej mieszkała jakaś rodzina, czasem musimy ponieść dodatkowe koszty związane z ewentualnym remontem czy przystosowaniem domu do naszych potrzeb.
Na pytanie, od kogo najlepiej kupić dom, każdy powinien więc odpowiedzieć sobie indywidualnie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Partner Capital

Share: