Technologia

Domy inteligentne – co mogą zaoferować nam producenci?

Technologie inteligentne w Polsce nie są niczym nowym – systemy domów inteligentnych oferowane są Polakom od przeszło 10 lat. Zmienia się jedynie technologia ich tworzenia. Jeszcze do niedawna instalacje inteligentne tworzone były przewodowo – za pomocą dziesiątek metrów kabli. Obecnie wygląda to zupełnie inaczej, więc nie ma potrzeby skuwania ścian, aby położyć wewnątrz instalację. Co oferują nam topowi producenci?
Instalacje inteligentne współcześnie to połączenie innowacji i wygody. Systemy składają się z licznych czujników oraz aplikacji, dzięki której możliwe jest zarządzanie nimi. Czujniki instaluje się w wybranych punktach mieszkania czy domu – zazwyczaj czy zaworach czy też newralgicznych punktach domu. Wśród licznych czujników wymienić można np. detektor czadu, który w sposób bezpośredni dba o nasze bezpieczeństwo i informuje nas o potencjalnym zagrożeniu. Inne czujniki odpowiadają za działanie zaworów wody, prądu, gazu. Czujniki mogą również regulować pracę grzejników, pieca, wentylatorów, klimatyzacji.
Czujniki instalowane są również na zewnątrz domu, zarządzać bramami wjazdowymi, centralnymi zamkami, bramą z garażu, zewnętrznymi roletami.

Działanie czujników również na odległość!

Czujniki nadzorowane są przez dedykowane aplikacje na telefon czy na tablet. Sterowanie nimi możliwe jest poprzez sieć WIFI czy po prostu: połączenie z Internetem. Czujniki odbierają komendy pochodzące z aplikacji i dostosowują parametry do wymagań użytkowników. Co ważne: zarządzać czujnikami można również… będąc poza domem! To szczególnie ważne podczas kilkudniowych wyjazdów z domu. Poprzez sterowane światłem możemy stworzyć wrażenie, że ktoś stale przebywa w domu. Dzięki temu odstraszymy potencjalnych włamywaczy!

Share: