Technologia

Faktury elektroniczne

Otrzymujemy wiele rachunków – za prąd, zużytą wodę, gaz, telefon czy internet. Jeszcze do niedawna wiązało się to z częstym wyjmowaniem ze skrzynki pocztowej grubych plików kopert. Obecnie się to zmienia. Coraz częściej podczas zawierania umowy firma pyta nas, czy nie wolimy otrzymywać faktury elektronicznej. Dla usługodawcy jest to wygodne rozwiązanie – oszczędza toner do drukarki, papier, a także buduje swój wizerunek ekologicznej firmy. Czy korzystanie z e-faktur może być wygodne także dla nas?

Życie w sieci

Jeśli spędzasz w internecie dużo czasu i sprawdzasz swoją pocztę codziennie, elektroniczna faktura może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Zazwyczaj usługodawca wysyła maila z fakturą lub z informacją, że możesz ją pobrać ze specjalnej strony internetowej.
Bardzo ważne jest to, abyś nie zignorował tej wiadomości. Możesz łatwo o niej zapomnieć, może zginąć Ci w stosie e-maili, a spóźnienie się z płatnością czasem wiążę się z dodatkowymi sankcjami. Dlatego bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja. Widzisz maila – jeśli tylko masz środki na koncie, opłacasz fakturę. Dzięki temu na pewno o tym nie zapomnisz i nie musisz zaprzątać sobie tym głowy.
Jeśli natomiast rzadko sprawdzasz pocztę, a z internetu korzystasz okazjonalnie – elektroniczna faktura może być dla Ciebie nie najlepszym rozwiązaniem. Może się bowiem okazać, że nie sprawdziłeś skrzynki na czas i zalegasz z zapłatą faktury. Jednak dla chcącego nic trudnego. Jeśli faktura zawsze przychodzi określonego dnia miesiąca, zapisz sobie tę datę w kalendarzu, zawsze sprawdzaj wtedy pocztę i niezwłocznie zapłać.

Promocje

Coraz częściej usługodawcy oferują umowy, w których korzystanie z faktury elektronicznej wiąże się z niższą ceną usługi. Pozwalają sobie na to, bo mogą wówczas rzadziej kupować toner do drukarki i ryzy papieru. Warto skorzystać z takiej promocji, jeśli to, jaką fakturę otrzymujemy nie robi nam dużej różnicy.

Stosy papieru

Dla bezpieczeństwa lubimy trzymać już zapłacone faktury. Zdarzają się bowiem przypadki, kiedy w księgowości firmy pojawi się jakiś błąd i mogłoby się wydawać, że zalegamy z zapłatą. Wówczas mamy zabezpieczenie w postaci faktury i dowodu zapłaty.
W ten sposób otaczamy się całymi stosami papierów. Zajmują one naszą cenną przestrzeń. Faktury elektroniczne dużo łatwiej magazynować – w skrzynce pocztowej albo internetowej chmurze. Weźmy także to pod uwagę, decydując o rodzaju otrzymywanej faktury.

Share: