Biznes

Jakie informacje zawierane są w BIK?

BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej – jest to serwis pozwalający na zbieranie informacji o kredytobiorcach w całym kraju. Informacje o każdym zaciągniętym zobowiązaniu spływają do BIK od banków i innych kredytodawców, dzięki czemu w przyszłości inne placówki mogą sprawdzić, czy osoba wnioskująca o kredyt jest rzetelna i w czasie spłaca zobowiązania.

W większości przypadków, kiedy planujemy zaciągnąć poważny kredyt na mieszkanie czy budowę domu zastanawiamy się: czy jestem w BIK? Niepokój ten jest uzasadniony – stopniowo budowana historia kredytowa sprawia, że jesteśmy bardziej wiarygodni dla banku, w którym wnioskujemy np. o kredyt hipoteczny. Budowanie historii kredytowej możliwe jest zarówno poprzez zaciąganie niewielkich zobowiązań kredytowych (Np. na drobne urządzenia kuchenne), ale też poprzez kupno przedmiotów na raty, zaciąganie zobowiązań na kartę kredytową. Podstawą jest jednak ich regularne i terminowe spłaty. Jeśli zdarzy nam się spóźnić z wpłatą raty informacja o tym pozostaje przypisana do naszego konta przez kilka lat. Oczywiście możliwe jest czyszczenie BIK, jednak jest to proces długotrwały.

Czy informacje w BIK są przydatne?

Zdecydowanie tak – to przede wszystkim informacja dla banków. Co ciekawe, osoby nieosiadające żadnej historii kredytowej są zasadniczo traktowane jako osoby niegodne zaufania. Nawet przy wysokich zarobkach i stabilnej pracy nie możemy być pewni tego, czy otrzymamy upragniony kredyt, gdyż wcześniej nie spłacaliśmy żadnych innych zobowiązań.

Share:
Nie przekonamy się wzajemnie recenzja Bezprzewodowy aparat telefoniczny z automatyczną sekretarką Panasonic - model KX-T4310 - strona 7 apartamenty w Szczawnicy torby papierowe z nadrukiem