Biznes

Inwestowanie pieniędzy

Raczej nie mamy problemu z wydawaniem pieniędzy na dobra konsumpcyjne. Większości z nas przychodzi to wręcz z lekkością i łatwością. Jednak warto także dokonywać takich zakupów, których wartość zwróci nam się z nawiązką. W co można inwestować swoje środki pieniężne?

Ziemia

Grunty, tereny inwestycyjne, działki i nieruchomości to duże inwestycje. Aby zakupić ziemię, potrzebujemy sporo pieniędzy.
Jednak prawie zawsze kwota ta zwróci nam się z naddatkiem. Nawet jeśli ceny nieruchomości chwilowo odnotowują spadek, na przestrzeni lat okazuje się, że jednak idą w górę. Warto zatem w nie zainwestować.

Kultowe produkty

Niewiele jest produktów, które na rynku wtórnym są droższe niż na pierwotnym. Warto jednak kupować te, które do nich należą, gdyż zawsze można sprzedać je z zyskiem.
Tak dzieje się na przykład z niektórymi modelami torebek Chanel, które są już wycofane ze sprzedaży. Ogólnie zaprzestanie produkcji określonej rzeczy często powoduje ogromny wzrost jej ceny na rynku wtórnym.

Edycje limitowane

To samo dotyczy także produktów z limitowanych kolekcji. Producenci wiedzą, że chcielibyśmy posiadać coś, czego ogólnie jest deficyt, dlatego wykorzystują to i wiele produktów spożywczych czy codziennego użytku jest dzisiaj wydawane w tak zwanych limitowanych edycjach.
Czy oznacza to, że powinniśmy kupować wszystkie te rzeczy w dużych ilościach, aby później na nich zarobić? Zdecydowanie nie. Ale na przykład krótkie linie ubrań popularnych marek osiągają spore ceny na rynku wtórnym. Dotyczy to także niektórych perfum i kosmetyków.

Zdrowie

Może się wydawać, że inwestycja we własne zdrowie to słaba propozycja, bo jest to swoista skarbonka bez dna – prawie zawsze znajdziemy coś, co można by poprawić.
A jednak – na swoim zdrowiu nie warto oszczędzać. Traktujmy wydatki związane z troską o jego zachowanie lub poprawę właśnie jako inwestycję w przyszłość. Większość z nas otrzymało tę wielką wartość zupełnie za darmo i dlatego często o nią nie dbamy. Jeśli jednak wpadniemy w zaawansowane choroby, może się okazać, że nie zapewnimy sobie zdrowia już za żadne pieniądze.
Warto zatem dbać o nie już wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi. Wykonujmy profilaktyczne badania, szczepienia, a także poprawiajmy własną odporność. Niezwykle ważna jest również odpowiednia dieta i ruch. Karnet na siłownię czy na basen potraktujmy więc jako inwestycję w nasz najcenniejszy zasób.

Wśród wielu inwestycji, jakie możemy poczynić, pamiętajmy zatem także o inwestowaniu w siebie, szczególnie w swoje cenne zdrowie.

Tekst powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GTB Invest

Share: