Ciekawe

Jak funkcjonują skupy stali?

Każdy skup złomu to pierwszy, a tym samym także najważniejszy, punkt na drodze wykorzystywania surowców wtórnych do ponownego ich przetopienia i przeznaczenia. Są one idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych przedmiotów stalowych, jak i przedsiębiorców zainteresowanych tańszym pozyskaniem tego surowca. Najlepiej zjawisko to możemy zaobserwować to na przykładzie najpowszechniej odzyskiwanego materiału – złomu stali.

Dlaczego skupy stali są tak popularne?

Każdy skup stali charakteryzuje się dużym obrotem i zaopatrzaniem licznych odbiorców. Wpływa na to przede wszystkim powszechność stosowania tego materiału, w praktycznie wszystkich dziedzinach życia. Stąd też wszechobecne zainteresowanie zmniejszeniem kosztów jego uzyskiwania, a także zwiększeniem dostępności. Złom stali można potem z łatwością przetopić i ponownie wykorzystywać, co ma również pozytywny aspekt w kwestii ochrony środowiska i rozsądnej, oszczędnej gospodarki zasobami naturalnymi.

Jak funkcjonuje skup stali?

Zasada działania takiego punktu jest prosta i przystępna dla sprzedającego, dlatego każdy może z powodzeniem zostać jego klientem, bez obaw o brak znajomości tematu. Przyniesiony złom stali jest na miejscu oceniany przez pracowników pod kilkoma względami – rodzaju stopu, przeznaczenia, sposobu wykonania. Przekłada się to na ostateczna cenę, jaką można otrzymać za kilogram. Cały złom jest potem ważony i to na tej podstawie wypłacane są pieniądze. Pozyskane w ten sposób surowce wtórne są segregowane i dzielone według określonych kategorii i przygotowywane do dalszego odbioru.

Co się dzieje dalej?

Po zakończeniu procesu z klientem indywidualnym dla skupu stal staje się przedmiotem zbytu. Najczęściej skupy stali mają już określone kontakty i stałych odbiorców surowca, którzy na bieżąco go odbierają. Od tej reguły istnieją również wyjątki, bowiem wysokie zapotrzebowanie może wymóc na niektórych odbierających konieczność skorzystania z kilku punktów. Odbiorcą jest najczęściej przedsiębiorstwo, albo huta zajmujące się przetapianiem złomu stali i wydobywaniem z niego surowca. Jest on niekiedy dodatkowo wzbogacany pewnymi pierwiastkami, co przydaje mu nowych cech i pozwala na wykorzystanie w innych celach. W procesie odzyskuje się bowiem czysty surowiec, który można z powodzeniem poddać tym samym procesom, jakim był poddawany w trakcie pierwotnego formowania. To wszystko sprawia, że jest to korzystna alternatywa dla tradycyjnych metod produkcji stali i wydobywania niezbędnych do niej pierwiastków.

Jeden z największych złomów stali na śląsku znajdziesz tutaj ZłomWęglika

Share: