Ciekawe

Jak krok po kroku odnowić elewację budynku?

Naturalną rzeczą jest, że elewacja budynku po pewnym czasie ulega zniszczeniu, przede wszystkim ze względu na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Najczęściej elewacja brudzi się lub pojawia się na niej zielonkawy nalot. Jak zatem w tym przypadku powinna wyglądać renowacja budynków?

Jak należy postępować przy renowacji budynków?

Tak naprawdę sposób postępowania przy renowacji budynków uzależniony jest od stopnia ich zniszczenia. Im są one większe, tym konieczne staje się wykonanie znacznie większej ilości prac. Jeśli chodzi o czyszczenie elewacji, niezależnie od stopnia jej zniszczenia, zawsze przed przystąpieniem do prac naprawczych trzeba ją bardzo dokładnie oczyścić (to nie ma znaczenia jakich środków do odnowy elewacji użyjemy, zawsze odnawiana elewacja może być dopiero wtedy, gdy jest już całkowicie czysta). Bardzo często w oczyszczaniu elewacji niezbędne jest skorzystanie z specjalnych preparatów czyszczących oraz usuwających organiczne naloty.

Jeśli chodzi o mycie elewacji budynków, to poza odpowiednimi preparatami czyszczącymi warto także skorzystać z zalet szybkiego czyszczenia myjką ciśnieniową. Zdarza się tak, że po wyczyszczeniu elewacji pojawia się na niej wiele ubytków, które bezwzględnie należy w odpowiedni sposób usunąć. Nie bez znaczenia dla późniejszego stanu budynku pozostaje także naniesienie odpowiedniego preparatu dezynfekującego na ściany budynku. Dopiero gdy preparat ten wyschnie, można przystąpić do malowania elewacji.

Jaka farba do malowania elewacji będzie najbardziej odpowiednia?

Wybór farby przeznaczonej do malowania elewacji, powinien tak naprawdę zależeć od tego, w jakich warunkach dany budynek funkcjonuje każdego dnia. W przypadku środowisk bardzo mokrych i wilgotnych lub jeśli w pobliżu znajdują się liczne drzewa, dla zapewnienia jak najlepszego stanu elewacji przez długi czas należy wybierać te farby, które przystosowane są do funkcjonowania w środowiskach agresywnych.

Aby nie było konieczności przeprowadzenia renowacji nowego budynku zbyt wcześnie, już na etapie prac nad nim warto w odpowiedni sposób zabezpieczyć go przed osiadaniem na nim nalotów organicznych. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie farby pokładowej wraz z dodatkiem specjalnej substancji chroniącej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Share: