Ciekawe

Jak kupować węgiel – luzem czy w workach?

Jeszcze do niedawna sprzedaż węgla odbywała się niemal wyłącznie poprzez zakup go w składzie opału. Obecnie, co jeszcze parę lat temu było nie do pomyślenia, coraz częściej węgiel można zamówić przez internet. Zazwyczaj jest on pakowany w wygodne worki, dzięki czemu łatwo można go znieść do przydomowej piwnicy lub przetransportować do domu nawet własnym autem. Warto przyjrzeć się dokładniej, jaki węgiel jest bardziej opłacalny: luzem czy w workach?

Zalety węgla w workach

Węgiel w workach ma to do siebie, że jego transport nie jest tak kłopotliwy, jak tego kupowanego luzem. Worek węgla w łatwy i szybki sposób można zanieść do domowego składu opału, nie brudząc wszystkiego dookoła. Jeszcze do niedawna w workach spotkać można było głównie ekogroszek, stosowany do palenia w piecach z podajnikiem. Teraz coraz częściej można spotkać składy opału oferujące sprzedaż koksu w workach bądź też innych rodzajów węgla, takich jak węgiel kamienny czy brunatny.

Kupując węgiel w workach, zyskuje się pewność, że otrzymuje się dokładnie taką ilość węgla, za jaką się zapłaciło. Niektórzy sprzedawcy węgla luzem bowiem wciąż nie do końca są uczciwi w stosunku do swoich klientów: często przywożą do domu klienta nieco mniej towaru, niż ilość, za jaką ten zapłacił. Kilkadziesiąt kilogramów w stosunku do tony może nie jest jakąś powalającą ilością, ale chodzi o uczciwość. Przy zakupie worka w węglach nie ma takich wątpliwości: worek węgla zazwyczaj waży około 25-30 kilogramów, łatwo więc obliczyć ile worków powinno znaleźć się w zamówionym transporcie.

Dodatkowa zaleta: węgiel w workach jest suchy i odporny na wchłanianie wilgoci z opadów atmosferycznych. To częsty problem w niezadaszonych składach opału, gdzie węgiel stojący pod gołym niebem często jest niemiłosiernie mokry i tym samym zwiększa się jego waga.

Wady węgla w workach

Jeśli chodzi o sprzedaż koksu w workach, czy też innych rodzajów węgla, ciężko dopatrzyć się jakichkolwiek wad. Jedyne, do czego można się przyczepić to fakt, że kupno węgla workowanego wciąż wynosi nieco drożej, niż kupno tej samej ilości węgla. Biorąc jednak pod uwagę wygodę, z jaką wiąże się zakup węgla w workach, można śmiało przymknąć oko na te różnice cenowe.

Podsumowując, zakup węgla w workach jest rozwiązaniem szybkim, łatwym i wygodnym – a przy okazji…czystym.

Share:
auoskupkielce.pl http://www.przedszkole-pinokio.pl/ ulubiona rasa psa ortodoncja katowice apartamenty w Szczawnicy