Zdrowie i Uroda

Jak poprawić estetykę naszego uśmiechu?

Nasze zęby są naszą ozdobą- warto dbać o to, aby były zdrowe, zadbane i czyste. Aby tego dokonać konieczna jest codzienna higiena (szczotkowanie, nitkowanie, stosowanie płynów do płukania) oraz regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Stomatolodzy przyznają, że coraz powszechniejszym problemem są ubytki w łukach zębowych – tracimy zęby na wskutek przewlekłych chorób, wypadków oraz niedostatecznej higieny. Jakie zagrożenia niesie ze sobą brak nawet jednego zęba?

Braki w uzębieniu w pierwszej kolejności prowadzą do przemieszczania się innych zębów sąsiadujących z ubytkiem. Brak naturalnego punktu podpory sprawia, że zęby zaczynają rozchodzić się na boki, chwiać się. Efektem tego mogą również zacząć wypadać. W przypadku braku więcej niż jednego zęba możliwe jest stopniowe zapadanie się dziąseł, zmiana kształtu szczęki, a tym samym: zmiana wyrazu twarzy. Braki w przednich zębach wpływają na sposób mówienia – ich brak spowoduje seplenienie i niemożność wypowiadania głosek zębowych.
Braki w uzębieniu są oczywiście też problemem estetycznym. Jeśli ubytek jest widoczny przestajemy się uśmiechać w obawie, że braki zostaną zauważone. Dotyczy to również wyraźnego mówienia. Stopniowo osoby z większą ilością ubytków zaczną wycofywać się z życia towarzyskiego.

Jak uzupełniać ubytki w łukach zębowych?

Dawniej uzupełnianie ubytków polegało na stosowaniu koronek oraz mostów. Mosty mocowane były na sąsiadujących z ubytkiem zębach. Metoda ta miała jednak swoje minusy – aby móc zaczepić most konieczne było spiłowanie zdrowych zębów. Dopiero wtedy możliwe było założenie mostu.
Współcześnie powszechne jest stosowanie implantów zębów. Metoda ta polega na wszczepieniu implantu w kość. Na implancie, po zagojeniu, umieszczana była sztuczna korona zębowa. Proces wszczepiania może trwać kilka tygodni – wszystko zależne jest od tego, jak szybko tytanowy element zrośnie się z naturalną tkanką. Korona tworzona jest na zamówienie – musi odpowiadać konkretnemu zębowi oraz posiadać kolor identyczny jak inne, naturalne zęby. Korona tworzona jest z materiałów o podwyższonej trwałości – jest on odporny na zarysowania, uszkodzenia.

Share: