Ciekawe

Jak współcześnie dba się o środowisko?

Ochrona środowiska jest naszym obowiązkiem – przez ostatnie dziesięciolecia planeta Ziemia nie tylko została zasypana śmieciami, ale również stale jest zatruwana trującymi gazami. Taka sytuacja w szybkim czasie doprowadzi do katastrofy ekologicznej – grożą ekolodzy i naukowcy. Co możemy zrobić, aby zmniejszyć zagrożenie dla roślin, zwierząt, a także ludzi? Przede wszystkim ważne jest edukowanie!

Istotny aspekt: edukacja!

Aby móc skutecznie chronić środowisko na wszelkich możliwych poziomach konieczne jest edukowanie o takiej konieczności. Zapoznawanie dzieci z przyrodą oraz metodami jej ochrony ma już miejsce w przedszkolach, szkołach podstawowych. Im jednak dalej, tym w edukacji mniej miejsca na tak waży problem. Dzięki skutecznemu edukowaniu możliwe byłoby zmienianie przyzwyczajeń Polaków, np. dotyczących wykorzystywania foliowych reklamówek (są one olbrzymim zagrożeniem dla środowiska). Zamiast nich znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby korzystanie z toreb płóciennych czy papierowych. Stanowią one mniejsze zagrożenie dla środowiska, papierowe zaś podlegają recyklingowi.

Co z wielkimi koncernami? Ich obowiązkiem jest korzystanie z oczyszczalni ścieków przemysłowych – rozwiązanie to dostarczane jest przez wyspecjalizowane firmy. Konieczne staje się także stosowanie przemysłowych zbiorników na toksyczne odpady.

Share: