Dom i Wnętrze

Jak wybrać baterię umywalkową?

Baterie łazienkowe sprawdzają się nie tylko w łazienkach, ale również i w kuchniach. To one muszą koniecznie pojawić się przy umywalce, dlatego warto zastanowić się nad ich wyborem. Bateria powinna być bowiem zarówno praktyczna, jak i estetyczna. Trzeba ją dopasować do umywalki lub blatu, na którym się ją umieści. Jak więc to zrobić?

Baterie ścienne, a stojące

W sklepach najczęściej pojawiają się baterie ścienne oraz te stojące. Należy więc zwrócić uwagę na sposób ich montażu i przyjrzeć się swojej instalacji. Rodzaj montażu zależy bowiem głównie od sposobu poprowadzenia instalacji wodnej w danym pomieszczeniu np. łazience. Baterie łazienkowe ścienne, jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się na ścianach. Wśród baterii stojących wyróżniamy te montowane na blatach, obrzeżach umywalek bądź w podłodze. Jeśli jednak dobiera się je do nietypowego modelu umywalki, należy liczyć się z dość wysoką ceną produktu. Obecnie wciąż najpopularniejsze są jednak baterie przymocowywane do umywalek.

Baterie z kurkiem, a baterie z mieszaczem

Klasycznym wyborem będzie standardowa bateria łazienkowa z kurkami, która zyskała sporą popularność dzięki swojej praktyczności. Baterie z mieszaczem mają tylko jeden uchwyt i to za jego pomocą można zmieniać temperaturę wody oraz regulować jej strumień. Takie rozwiązanie może przynieść sporo korzyści, jeśli komuś zależy na oszczędności. Baterie z mieszaczem pozwalają znacząco ograniczyć zużycie wody często aż o 30 procent. Tradycyjne umywalki mają zwykle tylko jeden otwór, jednakże bez większych problemów można wybić kilka dodatkowych na życzenie klienta.

Rozmiar

Rozmiar ma znaczenie w każdej dziedzinie i tak samo jest z bateriami łazienkowymi. Muszą być one dobrane do proporcji konkretnej umywalki i ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale również i funkcjonalne. Do małych umywalek najlepiej dobrać więc niskie baterie z dość krótką wylewką, którą dopasowuje się do własnych potrzeb. Aby można było spokojnie umyć ręce w zlewie, odległość od końca wylewki do samej umywalki nie powinna być mniejsza niż 15 cm. Taki trik zapewni komfort i pozwoli na swobodne korzystanie ze zlewu. Oczywiście odległość ta nie może być również zbyt duża, bo przez to woda rozpryskiwałaby się po całej łazience, gdyż nie wpadłaby do umywalki.

Gdy jednak dobiera się baterie łazienkowe
do większych zlewów, można zaszaleć trochę bardziej z ich rozmiarem. Wtedy warto wybrać baterię o dłuższym korpusie, który zaprezentuje się znacznie lepiej. Wylewka także powinna być większa, aby bez problemu można było wypełnić całą umywalkę wodą. Dodatkowo, dłuższy korpus umożliwi domownikom np. umycie głowy właśnie w zlewie.

Wygląd

Na samym końcu, gdy już wybierze się odpowiedni rodzaj i rozmiar baterii łazienkowych, można zwrócić uwagę na ich wygląd. Obecnie takie elementy wykonuje się z najróżniejszych materiałów w ciekawych kolorach. Coraz częściej rezygnuje się więc z tradycyjnych, białych bądź srebrnych baterii na rzecz tych wielobarwnych, które świetnie ozdabiają nowoczesną łazienkę.

Share: