Dom i Wnętrze

Jak zadbać o ciepło w mieszkaniach?

Okres jesienno-zimowy jest czasem, w którym szczególnie zwracamy uwagę na temperaturę w naszych mieszkaniach. Osoby mieszkające w blokach i korzystające z centralnego ogrzewania zazwyczaj nie muszą liczyć się z opłatami za rozkręcone kaloryfery – opłata za ogrzewanie wliczona jest w czynsz. Co jednak w przypadku, kiedy – pomimo dogrzewania mieszkania – nadal czujemy, że jest w nim chłodno? Jakie mogą być powody takiej sytuacji?
Podstawowym problemem jest oczywiście nieszczelna instalacja grzewcza. Niestety, takie usterki musimy zgłaszać jeszcze przed rozpoczęciem okresu grzewczego – wtedy też wykrycie ich jest praktycznie niemożliwe. W drodze wyjątku oczywiście możemy poprosić spółdzielnię o to, aby skontrolowali szczelność – zdarza się, że w kryzysowych sytuacjach woda z kaloryferów jest spuszczana, a kaloryfery reperowane.

Kiedy nieszczelne są okna

Znacznie częściej zdarza się, że chłodne powietrze przedziera się przez szpary w oknach. Wynika to głównie ze sparciałych uszczelek. Jeszcze do niedawna tworzono je z niskiej jakości gumy bez domieszek, która w niskich temperaturach najzwyczajniej pęka, kruszy się, sztywnieje. Obecnie technologia zmieniła się – producenci dbają o to, aby uszczelki tworzone były z wysokiej jakości gumy, kauczuku i domieszek. Dzięki tym ostatnim uszczelka zachowuje elastyczność, nie poddaje się niskim temperaturom, ma znacznie wydłużoną żywotność.
Innym problemem związanym z oknami jest ich nieprawidłowe osadzenie w murach budynku. Takie sytuacje zdarzają się, kiedy do uszczelniania wykorzystywane są pianki niskiej jakości. One również pod wpływem niskiej temperatury kurczą się, kruszeją i przepuszczają chłód do mieszkań. Aby stwierdzić tego rodzaju problem potrzebna będzie jednak kamera termowizyjna.

Jeśli podejrzenia odnośnie złego osadzenia okien się sprawdza konieczne może okazać się wymienienie całej stolarki okiennej. Sprawdź ofertę najlepszych dostawców w Polsce, np. okna Internom Katowice.

Share:
https://allianz-ubezpieczenia.pl gla-missions.org http://parasoledoogrodu.pl