Zdrowie i Uroda

Jak zaradzić bólowi kręgosłupa

Narastający ból pleców i kręgosłupa może powodować poważne ograniczenia w sprawności fizycznej. Takich objawów lepiej nie lekceważyć, tym bardziej, że można im skutecznie zapobiegać stosując odpowiednie techniki masażu leczniczego.

Jakie efekty daje głaskanie i rozcieranie

Masaż leczniczy kręgosłupa rozpoczyna się od delikatnego głaskania. Za jego pomocą podwyższa się temperaturę skóry, co pomaga zmniejszyć ból i poprawić krążenie. W ten sposób pacjent się uspokaja i odpręża

Z kolei przy rozcieraniu skóry udaje się rozdrobnić i przemieścić wszelkiego rodzaju wysięki zapalne, złogi, czy krwiaki. Masażysta poprzez zastosowanie tej techniki masażu może zlikwidować pojawiające się obrzęki i zmniejszyć napięcie mięśni.

Co uzyskuje się poprzez ugniatanie i oklepywanie

W momencie, kiedy masażysta stosuje technikę ugniatania, naczynia kurczą się i rozszerzają, co pobudza krążenie. Uwalnia się w ten sposób istniejące w tkankach złogi zapalne, tworząc tym samym miejsce dla substancji odżywczych. Są różne techniki ugniatania i w zależności od tego, którą z nich się zastosuje można zwiększyć wytrzymałość mięśni, przyspieszyć ich regenerację albo obniżyć istniejące w nich napięcie.

Kiedy masażysta chce rozszerzyć naczynia krwionośne, stosuje oklepywanie. Taki masaż leczniczy pozwala odżywić mięśnie, co następuje na skutek jednoczesnego skurczu mięśni i poprawieniu krążenia. W miejscu, gdzie przeprowadza się oklepywanie zazwyczaj podnosi się temperatura, a odczuwalny ból zmniejsza się.

Skutki wprowadzenia wibracji

Masaż, w którym wprowadza się tkanki w drgania sprawia, że dochodzi do szybszej przemiany komórkowej. Za pomocą tego rodzaju masażu leczniczego pobudza się włókna mięśniowe. Wraz z usprawnieniem przemiany materii masażysta może poprawić elastyczność mięśni, a także zwiększyć ich siłę. Z kolei pacjent podczas tego zabiegu rozluźnia się i odpręża.

Wszystkie te stosowane techniki mają na celu skuteczne wyeliminowanie bólu pleców i kręgosłupa. Pacjent jednak musi pamiętać o tym, że aby uzyskać zadowalający efekt, niekiedy trzeba przeprowadzić nawet sześć, siedem zabiegów, by zauważyć poprawę.

Tekst powsta we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA

Share: