Zdrowie i Uroda

Jakie akcesoria do jogi warto kupić

Joga jest coraz częściej traktowana jako sposób na życie, dlatego poszukuje się takich akcesoriów do jogi, które nie tylko ułatwią wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych czy wybranych asan, ale również będą się nadawały do wykorzystania także do innych celów. Które akcesoria do jogi należy posiadać, jeśli poważnie myślimy o praktykowaniu jogi?

Koc czy mata – co wybrać


Zwykle do jogi wybiera się specjalne maty. Może to być karimata o określonej wielkości, choć niektórzy zalecają zakup antypoślizgowej maty, która dodatkowo posiada wysoką absorpcję potu. Ten rodzaj mat wykonuje się z połączenia mikrofibry i żywicy polimerowej, przez co matę można także prać w pralce w niskich temperaturach. Do jogi wystarczy cienka karimata, której grubość nie powinna przekraczać 5 mm. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na jej grubość oraz na jej wielkość. Pozostałe wymiary maty powinny być dostosowane do osoby, która z maty będzie korzystać. W niektórych sklepach wśród akcesoriów do jogi można również znaleźć koce do jogi. Zazwyczaj wykonuje się je z mieszanki wełny i wełnopodobnych włókien, przy czym ważna jest grubość splotu, co przekłada się na sztywność koca do jogi, oraz wykończenie brzegów.

Pas czy gumowy ekspander


Akcesoria do jogi można kupić jako gotowe zestawy, składające się zwykle z maty, paska oraz klocków do jogi. Wspomniany pas do jogi może być pasem wykonanym z materiału bawełnianego o grubym splocie i wykończeniem w postaci specjalnie wzmacnianej klamry. W niektórych zestawach zamiast pasa z materiału wykorzystuje się gumowe ekspandery, które stosuje się również przy innych ćwiczeniach. Długość pasa można regulować przy pomocy klamry, ale przy jego zakupie należy zadbać o to, aby pas miał długość dopasowaną do wzrostu osoby ćwiczącej. Gumowe ekspandery mają określoną, z góry ustaloną długość, przeciętnie 90-100 cm. W przypadku ekspanderów producenci gwarantują ich wytrzymałość nawet przy wielokrotnym używaniu.

Poduszka czy bolster


Przy ćwiczeniach relaksacyjnych pomocne bywają poduszki oraz specjalne wałki czy bolstery. Ich dużym atutem jest naturalne wypełnienie – jako najlepsze akcesoria do jogi rekomendowane są poduszki i bolstery z wypełnieniem łuskami gryki, która zmniejsza napięcie mięśni. Przy ich wyborze warto sprawdzić, z jakiego materiału uszyto ich zewnętrzną część. Najlepsze są poduszki ze zdejmowanym pokrowcem, który można prać w pralce. Dla wielu osób ważne jest również, aby poduszka była zamykana na zamek błyskawiczny, dzięki czemu można dodatkowo dostosować poziom jej wypełnienia do własnych potrzeb.

Akcesoria na wyjazd


Planując wyjazd wcale nie trzeba rezygnować z jogi. W sklepach z akcesoriami do jogi pojawiają się także maty podróżne, które można składać. Ich waga nie przekracza 400 g. Na wyjazd można także zabrać własną matę, jeśli jest ona odpowiednio cienka. Wystarczy dokupić do niej specjalny pokrowiec. Niektóre maty, zwłaszcza specjalistyczne maty antypoślizgowe, zostały przez producenta wyposażone w specjalne pasy, pozwalające na szybkie złożenie i przetransportowanie maty do jogi.

Jeżeli zainteresował cię artykuł to polecam stronęYogabazar – akcesoria do jogi na której znajdziesz więcej informacji o jodze.

Share: