Dom i Wnętrze

Jakie pokrycie dachu wybrać?

Decydując się na budowę domu, warto zwrócić uwagę na pokrycie oraz kształt dachu, jakie zostały uwzględnione w projekcie architektonicznym. To bardzo ważny element, którego nie sposób pominąć. Wybierajmy pokrycie dachowe, nie tylko mając na uwadze jego walory estetyczne, ale również praktyczność.

Dachówka ceramiczna czy blachodachówka


Do najpopularniejszych pokryć dachowych należy dachówka ceramiczna. Popularność zdobyła dzięki temu, że jest trwała, bardzo odporna na działanie czynników zewnętrznych oraz estetyczna, tak więc posiada wszystkie cechy, które powinniśmy uwzględnić przy wyborze pokrycia dachowego. Dachówki ceramiczne są wytwarzane z różnego rodzaju gliny, materiał nie jest jednorodny, dlatego poszczególnie partie produkcyjne mogą się od siebie różnić kolorami.

Blachodachówka do złudzenia przypomina dachówkę ceramiczną, to również jedno z bardziej popularnych rozwiązań. Ten materiał jest wytwarzany z blachy stalowej specjalnie profilowanej. Blachodachówka charakteryzuje się dobrą trwałością, chociaż od dachówki ceramicznej jest dużo lżejsza, tak więc gorzej tłumi hałas. Jeżeli mamy ograniczony budżet blachodachówka to dobre rozwiązanie i warto wziąć je pod uwagę.

Kolor pokrycia dachowego


Dach to widoczny element domu, dlatego trzeba go dopasować do elewacji, musi też współgrać z otoczeniem tj. komponować się z innymi dachami w okolicy. Najlepiej zdecydować się na kolor, który nie będzie zaburzać harmonii danego miejsca.

Oczywiście są osoby, które lubią odważne rozwiązania i chcą, aby ich dom wyglądał oryginalnie, muszą się jednak przygotować na to, że budynek będzie obiektem zainteresowania.

Kształt dachu


Oprócz doboru odpowiedniego materiału pokrycia dachowego oraz jego koloru, bardzo ważnym parametrem jest również jego kształt. Jeżeli dom ma skomplikowany dach, najrozsądniej będzie wykorzystać do jego pokrycia dachówkę o małym formacie. Dachówki wielkoformatowe sprawdzą się, gdy dach jest prosty i nie ma zbyt wielu załamań połaci. Będą idealnym rozwiązaniem w przypadku dachów jedno- i dwuspadowych.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na blachodachówkę, zwróćmy uwagę na jej tłoczenia, które zwiększają sztywność blachy, dzięki temu pokrycie nie wymaga montażu na pełnym poszyciu. Przetłoczenia blachy są dostępna w bardzo różnych kształtach, możemy wybrać na przykład taką, która upodobni pokrycie do dachówki ceramicznej.

Kolejna rzecz to nachylenie dachu – od tego będzie zależeć szybkość spływu wody. Jeżeli nasz dach ma mały kąt nachylenia, najlepiej zdecydować się na zakup dachówek z wysoką falą i dodatkowo zabezpieczyć go przed przeciekaniem.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Share: