Niemalże każdy człowiek, który chodzi do pracy korzysta z kalendarza. Notujemy w nich ważne spotkania i daty, aby o nich nie zapomnieć. Często ustalamy również plan dnia lub zapisujemy numer telefonu czy inne ważne dane. Czy kalendarz może okazać się przydatny jednak również młodszym osobom, takim, które dopiero chodzą do szkoły? Oczywiście, że tak. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach w doborze i korzystaniu z kalendarza przez ucznia.

Odpowiedni czas

Większość kalendarzy dostępnych na rynku obejmuje okres od stycznia do grudnia danego roku, czyli jeden rok kalendarzowy. Uczniowie zazwyczaj jednak mierzą czas w nieco innej jednostce, jaką jest rok szkolny. Naprzeciw ich potrzebom wychodzą producenci, którzy oferują kalendarze szkolne. Na przykład kalendarz szkolny 2016/17 obejmuje okres od września 2016 do sierpnia 2017, czyli cały rok szkolny. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie dla uczniów? Jest ono po prostu wygodne. Cały rok szkolny, czyli jedna klasa jest zamknięta w jednym, tym samym zeszycie. Łatwo więc wrócić do notatek z konkretnej klasy, jeśli mogą nam się one przydać w kolejnych latach. Znajdziemy takie kalendarze w internecie, wpisując w wyszukiwarkę na przykład „kalendarz szkolny 2016/17”.

Rozmiar

Przy wyborze kalendarza dla ucznia koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na rozmiar. Przede wszystkim musi się on mieścić do torby czy plecaka. Nie zawsze warto decydować się też na najgrubszy kalendarz, jaki znajdziemy w sklepie. Jeśli dany uczeń ma zamiar notować w kalendarzu tylko terminy sprawdzianów, niepotrzebny jest mu model, w którym na jeden dzień przypada cała strona na zapiski. Być może wówczas dobrym rozwiązaniem jest mały, wygodny i przede wszystkim lekki kalendarz kieszonkowy.

Miejsce na notatki

Oprócz miejsca na codzienne notatki, które jest wyznaczone w każdym kalendarzu, warto również zwrócić uwagę czy w danym modelu mamy też dodatkowe strony, na których będziemy mogli zanotować na przykład plan lekcji czy inne ważne sprawy.

Estetyka

Może się w pierwszej chwili wydawać mało istotne. Kalendarz ma być przecież przede wszystkim funkcjonalny, a estetyka może zejść na drugi plan.
Jednak, nie do końca tak jest. Jeśli mamy przez rok z przyjemnością zaglądać do tego zeszytu, powinien być on ładny i po prostu nam się podobać. Wówczas na pewno nie raz poprawi nam humor, kiedy będziemy na niego spoglądać. Podczas wybierania kalendarza warto mieć na uwadze to, że będziemy z niego korzystać przez cały rok. Nie ma zatem sensu szczególnie oszczędzać przy tym zakupie – w końcu nie jest to rzecz, którą kupujemy co tydzień. Warto więc wybrać ją starannie i z uwagą.

Kalendarze i planery znajdziesz na stronie www.maximat.pl

Share: