Ciekawe

Kamery IP – nowoczesne wizyjne systemy monitorowania

Żyjemy w dobie internetu i dynamicznie rozwijającej się elektroniki. Kamery IP są nowoczesną technologią wkraczającą ekspansywnie na rynek telewizji przemysłowej. Systemy monitorujące wykorzystywane są przez instytucje publiczne, oraz podmioty i osoby prywatne. Monitoringi  obejmują swym zasięgiem parki, skwery, place zabaw, dworce, lotniska, banki,  hipermarkety i małe sklepy, hale produkcyjne, budynki administracji i użyteczności publicznej, ulice oraz autostrady. Coraz częściej sięgają po nie wspólnoty osiedlowe i właściciele prywatnych posesji.

Montaż systemów wizyjnych przynosi wiele korzyści i poprawia bezpieczeństwo użytkowników

W telewizji przemysłowej stosowane są trzy rodzaje monitoringu:

  • System analogowych
  • System hybrydowy
  • System cyfrowy IP

Postępująca miniaturyzacja elektroniki pozwala na produkcję bardziej precyzyjnych urządzeń przetwarzających ( przetworników),z zastosowaniem dużo szybszych procesorów, przy zachowaniu mniejszego poboru energii.

Do niedawna większość systemów monitorujących oparta była na kamerach analogowych. Wiązało się to  z koniecznością położenia odpowiedniego okablowania, podłączenia osobnym przewodem zasilania do kamer, oraz połączenia wszystkiego w całość z rejestratorem cyfrowym.

Każda kamera IP spełnia rolę mini komputera łącząc w sobie cechy obu tych urządzeń

Podłączona do sieci każda z nich posiada swój adres IP, umożliwiający jej identyfikację w sieci LAN. Cecha ta pozwala na tworzenie szeroko rozbudowanych systemów monitorujących.

Dostępne rodzaje kamer IP :

 

  • Stałopozycyjne kamery IP – odpowiedniki analogowych, kompaktowych kamer przemysłowych. Są to urządzenia przystosowane do pracy w sieci IP. Ze względu na konstrukcje kamery stałopozycyjne IP stosuje się w miejscach, w których mają być widoczne dla osób znajdujących w strefie monitorowanej. Zarówno kamera, jak i kierunek jej obserwacji jest dobrze widoczny dla obserwowanego.
  • Kamery kopułkowe IP –  bardzo popularna grupa kamer sieciowych IP. Urządzenia tego typu posiadają kulistą budowę, są stosunkowo niewielkich rozmiarów i gwarantują dużą dyskrecję prowadzonego monitoringu – przyciemniana szybka maskuje kierunek obserwacji. Rewelacyjnie sprawdzają się w miejscach , w których kamera powinna być niezauważalna dla osób obserwowanych.
  • Kamery obrotowe i szybkoobrotowe IP – kamery przeznaczone do pracy w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Posiadają możliwość obrotu w poziomie i pochylenia w pionie i dokonania zbliżenia. Podstawowa różnica pomiędzy kamerami obrotowymi, a szybkoobrotowymi jest prędkość obrotu i jego zakres.
  • Kamery megapikselowe IP – dysponują obrazem równej lub większej od 1,3 Mpix., pozwalającą na wygenerowanie bardzo precyzyjnego obrazu. Na rynku dostępne są już kamery o rozdzielczości 5 Mpix. Stosowane są zazwyczaj do monitorowania rozległych obszarów.
  • Kamery bezprzewodowe IP – kompatybilne ze współczesnymi sieciami bezprzewodowymi z protokołem IP. Stosowane w miejscach  utrudnionych przewodów transmisyjnych.

 

Opracowanie https://ivel.pl/

 

Share: