Dom i Wnętrze

Kreatywna przestrzeń w przedszkolu – jak urządzić sale dla dzieci?

Sale przedszkolne zazwyczaj kojarzone są ze starymi dywanami, jak i zakurzonymi tablicami, zabawkami. Coraz więcej jednak zmienia się w tym temacie – wszystko za sprawą architektów, którzy wspomagają w projektowaniu nowoczesnych wnętrz oraz ciekawych rozwiązań. Jak obecnie wyglądają sale zabaw dla przedszkolaków?

Warto pamiętać, że pomieszczenia te spełniają najczęściej kilka funkcji: są to sale zabaw, miejsce spożywania posiłków, sale do leżakowania, pomieszczenia do nauki.

Podstawą w sali przedszkolaków jest odpowiednio dobrana podłoga. Dawniej wykorzystywano klasyczne dywany, które jednak szybko przecierały się, mechaciły, błyskawicznie łapały brud i roztocza. Współcześnie mamy znacznie więcej ciekawych opcji – jedną z nich jest podłoga o miękkim profilu,. Jest to specjalistyczna masa o wysokiej odporności na uszkodzenia czy ścieranie, jednocześnie na tyle miękka, aby dzieci mogły swobodnie bawić się, biegać i dokazywać, bez obawy, że zrobią sobie krzywdę. Miękkie podłogi to świetna alternatywa dla dywanów, a ich zaletą jest także izolowanie od chłodnego podłoża.

Kreatywna ściana

Zamiast klasycznych gazetek wywieszanych w gablotach możemy dzieciom dać możliwość… rysowania po ścianach! Jest to możliwe dzięki zmywalnym farbom tablicowym, które doskonale imitują klasyczne tablice szkolne. Ściana pomalowana takimi farbami nadaje się do rysowania po nich kredą. Poza samymi rysunkami przedszkolanki mogą tworzyć na nich obrazki dotyczące zajęć lekcyjnych dla starszych przedszkolaków.

Innym rozwiązaniem ze ścianą może być zastosowanie wielkich płyt korkowych – sprawdzą się one jako powierzchnia do tworzenia galerii rysunków dzieci, również jako miejsce do tworzenia ciekawych mozaik związanych z aktualnie przerabianymi zagadnieniami.

W salach nie powinno zabraknąć kącika z zabawkami – warto pamiętać, aby były one w jednym miejscu i aby dzieci miały świadomość, że należy odkładać je w to samo miejsce. W zachowaniu porządku pomogą nam skrzynie, pojemniki o miękkiej strukturze.

Jeśli jesteście ciekawi innych pomysłów, zapraszamy – Masa Architekci z Katowic.

Share: