Ciekawe

Kurs AFF – co to takiego?

Skakanie na spadochronie, wymaga odpowiednich kwalifikacji. Owszem, ich zdobywanie nie jest konieczne, ale wtedy nasze skoki ograniczają się wyłącznie do skoków tandemowych. Dlatego, jeśli chcemy skakać samemu, konieczny jest kurs spadochronowy, który często ma formę AFF.

Kurs AFF – co to takiego?

Nauka skakania ze spadochronem może mieć formę tradycyjną, która z reguły trwa kilka tygodni, bądź też – formę skróconą, która może trwać nawet 2-3 dni. Skrócona forma kursu spadochronowego, to niestety dodatkowy wydatek. Właśnie takim kursem, jest kurs AFF, którego podstawową cechą jest właśnie forma skrócona.

Skorzystanie z możliwości, jakie daje kurs spadochronowy AFF daje mnóstwo zalet. Z jednej strony, ograniczamy do minimum czas, jaki musimy poświęcić na szkolenie. Z drugiej strony, otrzymujemy wszelką pomoc, zarówno pod kątem technicznym (odpowiedni sprzęt) jak też merytorycznym (kilkanaście godzin szkolenia). Po zakończeniu kursu, otrzymujemy stosowną dokumentację, która pozwala nam na wykonywanie skoków samodzielnych, jednak wyłącznie w obrębie danego klubu i to pod okiem instruktorów.

Opcje dodatkowe

Wiele szkół, oferujących kursy spadochronowe AFF, oferuje wraz z nimi różnego rodzaju opcje dodatkowe. Często są one oferowane wraz z kursem a odpłatność za nie, jest uwzględniona w cenie kursu. Wspomniane dodatki, nie są niezbędne dla nauki skakania ze spadochronem, ale znacznie ją uprzyjemniają, pozwalając na zachowanie ciekawych wspomnień i pamiątek z przeprowadzonego kursu.

Jakie opcje dodatkowe oferują dziś szkoły w ramach kursów spadochronowych? Możemy do nich zaliczyć np możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia czy też planowanie kolejnych skoków, niezbędnych do uzyskania następnego poziomu uprawnień i kwalifikacji. Na zakończenie kursu, otrzymamy specjalną książeczkę, w której będziemy zaznaczać kolejne etapy naszej „spadochronowej” kariery, wymagane do uzyskania kolejnych poziomów kwalifikacji.

Co po AFF?

Zakończenie kursu AFF, wcale nie oznacza, że możemy już sami skakać sobie gdzie i jak chcemy. Wręcz przeciwnie – kurs ten uprawnia nas do samodzielnego skakania, ale wyłącznie w obrębie danego klubu. Dlatego kurs AFF jest idealnym sprawdzianem, dzięki któremu dowiemy się, czy skakanie jest faktycznie naszą pasją, czy też chwilową miłostką.

Po zakończeniu kursu AFF, otrzymujemy specjalną książeczkę. Następnie musimy wykonać 50 skoków, by otrzymać odpowiednie świadectwo kwalifikacji, uprawniające nas do w pełni samodzielnego skakania. Kwalifikacje te mają charakter międzynarodowy.

Tekst przygotowany we współpracy ze Strefą Silesia

Share: