Ciekawe

Laboratoria medyczne a rzeczywistość wirtualna

Coraz więcej profesjonalnych laboratoriów medycznych zaznacza swoją obecność w Internecie. I choć jak na razie tendencja ta obejmuje wyłącznie podmioty prywatne, to z biegiem czasu zmiany te dotkną najprawdopodobniej jednostek państwowych, współpracujących z NFZ.

Choć transfer danych do sieci internetowej nie będzie swoistą rewolucją, to jednak należy uważać, że zmiany te (które już zresztą widać) poważnie zrewidują charakter państwowej Służby Zdrowia, przynajmniej w zakresie badań laboratoryjnych.

Szybki dostęp do swoich wyników

Pierwszą zmianą, jaką niesie ze sobą transfer danych pacjentów do sieci internetowej, jest z pewnością znacznie szybszy dostęp do własnych wyników. Dotychczas były (i są nadal) udostępniane w formie klasycznych kart, na których zapisane są określone „parametry” naszego organizmu.

Wprowadzenie zmian w zakresie lokalizacji danych znacznie uprości ten proces. Odtąd dostęp do własnych danych będzie możliwy po podaniu własnego loginu i hasła, bądź też – w przypadku bardziej zaawansowanych systemów – dodatkowych danych uwierzytelniających.

Porównanie wyników

Każde laboratorium medyczne po wydaniu Pacjentowi określonej dokumentacji z badania, posiada kopię tychże danych, która może się przydać zwłaszcza podczas dalszego leczenia. Niestety, pacjent nie może porównać dotychczasowych wyników badań, chyba, że uzyska on dostęp do własnej kartoteki, co zresztą jest możliwe np. podczas wizyty lekarskiej.

Nowoczesne systemy informatyczne pozwalają ominąć ten problem i archiwizują dane z poprzednich badań na wybranym profilu Pacjenta. W ten sposób może on szybko porównać swoje wyniki i – jeśli zajdzie taka potrzeba – skonsultować ten krok z lekarzem. Co więcej, dane porównawcze mogą w takich systemach być wyświetlane również w formie diagramów, co jeszcze bardziej upraszcza kwestię porównania wyników badań.

Aplikacja mobilna

Coraz więcej aplikacji webowych, udostępnianych przez nowoczesne (i najczęściej prywatne) laboratoria medyczne, umożliwia pełną integrację z urządzeniami mobilnymi. Może ona opierać się na responsywnej stronie www, bądź też – jeśli istnieje taka możliwość – na dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne.

W ten sposób, dotarcie do wyników badań staje się o wiele prostsze i szybsze. Z danych tych można skorzystać np. w pracy, bądź na wakacjach. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość skorzystania z urządzenia mobilnego.

Reasumując, każde nowoczesne laboratorium medyczne powinno dążyć do przeniesienia danych swoich Pacjentów bezpośrednio do sieci Internet. Wiąże się to z większą wygodą, szybkością przenoszenia danych i brakiem konieczności angażowania personelu do dodatkowych prac.

Więcej informacji znajdziesz na stronie synevo.pl

Share: