Zdrowie i Uroda

Laktacja u suki – kiedy jest objawem choroby?

Opiekując się psem trzeba pamiętać, by postępować zawsze zgodnie z jego charakterem oraz konkretnymi cechami właściwymi rasie, płci oraz wiekowi. Inne są priorytety przy zajmowaniu się szczeniakiem, inne – psem dorosłym, inne – samcem, a inne – samicą. Szczególnie, jeśli planujemy reprodukcję, albo nasza suczka jest w ciąży.

Decyzja o rozmnażaniu zwierząt nigdy nie może być podejmowana pochopnie. Warto sprawdzić wszelkie przeciwwskazania, ewentualne zagrożenia oraz przygotować się na konieczność częstszych wizyt kontrolnych u weterynarza.

Ciąża u suk – naturalny powód wydzielania mleka.

Jak wiadomo, normę stanowi laktacja w ostatnich tygodniach ciąży oraz pierwszych kilku po porodzie. Suka produkuje mleko o ogromnych właściwościach odżywczych, często w ilości większej, niż jej masa ciała. Oczywiście związany z tym fizjologicznym procesem wysiłek sprawia, że potrzebuje ona szczególnej opieki oraz wysokokalorycznej, bogatej w witaminy i minerały diety (szczególnie kwasów tłuszczowych oraz wapnia). Warto zdecydować się nie tylko na wysokiej jakości karmę, lecz również uzupełnienie jej suplementami. Laktacja jest uwarunkowana hormonalnie i pojawia się w wyniku wydzielania prolaktyny. Z reguły w kilka tygodni po porodzie, gdy szczenięta nie potrzebują już mleka matki, jego wydzielanie zanika.

Inne możliwe przyczyny laktacji

Zjawiskiem, które występuje u suk dość rzadko jest ciąża rzekoma pojawiająca się w związku z zaburzeniami hormonalnymi. Na ogół można zaobserwować jej objawy w kilka tygodni po zakończeniu ostatniego okresu rui. Imitowanie prawdziwej ciąży jest do tego stopnia wiarygodnie, iż opiekunowie nieczęsto zdają sobie sprawę ze stanu faktycznego (szczególnie, jeśli pies był wypuszczany). Do symptomów charakterystycznych dla ciąży urojonej należą: zatrzymanie cieczki, powiększenie sutków, przybieranie na wadze, większe pobudzenie i nerwowość, a przy tym niechęć do dotychczasowych aktywności, jak spacery czy zabawa. Za ciekawostkę można uznać fakt, iż psy w tym okresie często budują tzw. „gniazdo”, „opiekują się” również niewielkimi zabawkami. Wszystko to trwa przez okres od 2 – 3 tygodni. Suki zaczynają również wydzielać spore ilości mleka. Niestety, ten ostatni objaw może mieć negatywne konsekwencje fizjologiczne.

Leczenie i prewencja.

Ponieważ nie dochodzi do porodu (szczeniąt nie ma), mleko nie może być ściągane z gruczołów. Gdy tak się nie dzieje, może dojść do rozwinięcia się tanów zapalnych, a w konsekwencji nawet guzów sutka, które mogą ulec zezłośliwieniu i przerzutom. Weterynarz po stwierdzeniu ciąży urojonej ordynuje optymalną dawkę leków powstrzymujących laktację. Należy pamiętać, iż obrzęk sutków jest dla suki bolesnym przeżyciem, toteż warto zastosować różnego rodzaju okłady, by zredukować ten element procesu laktogenezy. Jednokrotne wystąpienie ciąży urojonej nie musi jeszcze budzić naszego niepokoju. Istotnym jest jednak, by zapewnić suce kompleksową opiekę oraz wyeliminować problem laktacji poza ciążowej. Pod żadnym pozorem nie należy pozwalać suce na samodzielne „rozwiązywanie” problemu. Wszelkie odciąganie mleka prowadzi bowiem do jego dalszej, często wzmożonej produkcji, a niewłaściwie wykonane odciągnięcie generuje problemy natury bakteryjnej. Oczywiście wystąpieniu ciąży urojonej można zapobiec. W tym celu można podjąć decyzję o sterylizacji (możliwie wczesnej) – dzięki temu suki nie przeznaczone do rozrodu unikną ryzyka wystąpienia hormonalnych zaburzeń.

więcej: http://www.royal-canin.pl/blog/laktacja-u-suki/

Share: