Dom i Wnętrze

Leżak ogrodowy – jaki materiał wybrać?

Meble ogrodowe są produkowane z wielu różnych materiałów. W czasie wybierania takiego wyposażenia do ogrodu warto zwrócić uwagę głównie na jego trwałość. Jednocześnie nie bez znaczenie jest także estetyczny wygląd, który będzie dopasowany do otoczenia.

Leżaki ogrodowe z drewna

Drewno to popularne rozwiązanie często wybierane do ogrodu. Taki materiał w naturalny sposób komponuje się w otoczeniu roślin na świeżym powietrzu. Na rynku dostępne są leżaki wykonane z drewna krajowego, które nadal cieszy się stosunkowo dużą popularnością, chociaż pojawiło się wiele różnych alternatyw. Ich zaletą jest wygoda, duże walory estetyczne oraz solidna konstrukcja. Jednocześnie jednak trzeba liczyć się z koniecznością systematycznego konserwowania takich mebli.

Ciekawą alternatywą może być zakup leżaka ogrodowego wykonanego z drewna egzotycznego. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie będzie związane również z większym wydatkiem. Jednocześnie atutem egzotycznych gatunków drewna jest ich stosunkowo duża wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych. Taki wybór pozwoli więc na połączenie dużych walorów estetycznych drewna z większą trwałością.

Leżaki wykonane z metalu

Zakup metalowych leżaków ogrodowych to wybór dla osób ceniących sobie przede wszystkim dużą wytrzymałość takich mebli, a także funkcjonalność. Zaletą metalowej konstrukcji jest ich stosunkowo niska waga. Takie meble są zazwyczaj lekkie, a co za tym idzie również łatwe do przenoszenia.

Leżaki ogrodowe z metalu będą bardzo dobrze pasować do nowoczesnych domów i ogrodów. Ponieważ charakteryzuje je duża trwałość, bez problemu wytrzymają działanie deszczu, czy słońca.

Tworzywo sztuczne

Takie rozwiązanie może kojarzyć się głównie z niezbyt atrakcyjnymi meblami ogrodowymi wykonanymi z taniego plastiku. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są również dużo bardziej estetyczne i solidne meble z takich materiałów. Największą zaletą tego typu leżaków ogrodowych będzie przede wszystkim łatwość konserwacji. Są odporne na czynniki atmosferyczne i nie trzeba się o nie martwić w czasie intensywnych opadów deszczu.

Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że tworzywo sztuczne takie jak plastik nie będzie wyglądało korzystnie w każdym otoczeniu. Tego typu rozwiązanie na pewno nie należy do najbardziej eleganckich, dlatego może po prostu nie pasować do zadbanego ogrodu.

Technorattan – dla wymagających

To tworzywo na pewno nie należy do najtańszych dostępnych na rynku, jednak leżaki ogrodowe, które zostały z niego wykonane bardzo dobrze łączą wytrzymałość i łady wygląd. Technorattan został stworzony specjalnie z myślą o produkcji mebli ogrodowych. Wyposażenie z tego materiału jest więc stosunkowo lekkie, dobrze znosi działanie promieniowania UV oraz opady deszczu. Jednocześnie nie wymaga pracochłonnej pielęgnacji i konserwacji.

Technorattan prezentuje się bardzo dobrze przede wszystkim w nowoczesnych ogrodach. Można jednak poszukać mebli z tego materiału, które będą pasować również do bardziej tradycyjnego otoczenia.

Share: