Ciekawe

Najpopularniejsze pokrycie dachowe – blacha nierdzewna

Najpopularniejsze pokrycie dachowe - blacha nierdzewna

Głównym czynnikiem, który decyduje o tym, jakie wybiera się pokrycie dachowe jest typ budynku. Jednakże, inne czynniki również nie są bez znaczenia. Trzeba zwracać uwagę chociażby na wytrzymałość dachu, zanim zdecyduje się na płytki ceramiczne lub blachę nierdzewną.

Uniwersalne pokrycie dachu

Wydaje się, że najbardziej uniwersalnym pokryciem dachowym jest wspomniana powyżej blacha nierdzewna. Zakłada się ją bowiem zarówno w domach mieszkalnych, jak i w zupełnie innego rodzaju budynkach, na przykład w garażach, czy też drewnianych pomieszczeniach wykorzystywanych do przechowywania różnego rodzaju urządzeń i narzędzi.

Ponadto, blachy nierdzewne montowane są również często w przestrzeni publicznej. Przykładem mogą być tu zadaszenia przystanków, bardzo często tworzone właśnie z blach nierdzewnych. Dlaczego w tym przypadku wykorzystywany jest właśnie ten materiał? Wydaje się, że decydują o tym dwa czynniki. Pierwszy to zapewne relatywnie niski koszt zakupu blach nierdzewnych. Drugi natomiast to łatwość, z jaką zakłada się blachę nierdzewną.

Czemu akurat pokrycie dachu?

Niewątpliwie, blacha nierdzewna wykorzystywana jest nie tylko jako pokrycie dachu, jednak bez dwóch zdań jest to jej zdecydowanie najczęstsze zastosowanie. Dlaczego akurat do tego wykorzystuje się blachy nierdzewne?

Największe znaczenie zdaje się mieć ich odporność na korozję. Trudno sobie wyobrazić, aby cokolwiek było bardziej narażone na korozję niż pokrycie dachowe, mające nieustanny kontakt z wilgocią.

Ponadto, cechą charakterystyczną w zasadzie wszelkiego rodzaju blach, w tym także wszystkich blach nierdzewnych jest wytrzymałość. Po prostu, instalując taką blachę na dachu można być spokojnym o to, że nie zacznie on nagle przeciekać.

Czy blacha nierdzewna ma wady?

Bez dwóch zdań, liczba zalet blach nierdzewnych jest bardzo duża. Są one wytrzymałe, odporne na działanie wilgoci, jak również relatywnie lekkie. Czy mają one zatem jakiekolwiek wady? Niewątpliwie, tak samo jak każdy inny materiał, również blachy, zarówno nierdzewne, jak i każde inne, mają pewne wady.

Przede wszystkim, materiał, z jakiego tworzy się blachy nierdzewne jest bardzo twardy. Dlatego też, kiedy pada grad lub też nawet deszcz, blacha wydaje donośne dźwięki. Słychać tak naprawdę każde uderzenie kropli o blachę. W wielu sytuacjach może być to bardzo irytujące. Jest to jedna z przyczyn, dla których wiele osób jednak nie decyduje się na instalowanie blach nierdzewnych na domowych zadaszeniach. Jednakże, na działkach, czy w garażach hałas jest już zdecydowanie bardziej znośny. Artykuł powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal

Share: