Technologia

Najważniejsze informacje na temat dźwigarów betonowych sprężonych

Trudno sobie wyobrazić powstanie większości konstrukcji budowlanych bez wysokiej jakości dźwigarów betonowych sprężonych. Dzięki specyficznej budowie i wykorzystaniu sił wewnętrznych są one wyjątkowo wytrzymałe i odporne na największe nawet obciążenia.

Wytrzymały beton

Bez wątpienia, dźwigary betonowe sprężone pełnią w odpowiedni sposób swoje funkcje tylko pod warunkiem, że do ich konstrukcji wykorzystano odpowiednio wytrzymały beton. Niestety, nie zawsze beton cechuje taka sama wytrzymałość. Nie brakuje materiałów gorszego gatunku, które z wytrzymałością mają nie lada problem.

Dźwigary betonowe sprężone – Fabude są niezwykle ważnymi elementami konstrukcyjnymi, które z racji działania mocnych sił sprężonych są bardzo obciążone. Beton musi być więc wytrzymały, aby dźwigary nie zaczęły zwyczajnie pękać.

Sprężystość betonu

Kolejną ważną cechą betonu będącego budulcem dźwigarów betonowych sprężonych jest jego sprężystość. Chodzi tutaj o to, aby beton się nie odkształcał. Dźwigary są narażone na duże naprężenia, więc ryzyko odkształceń jest dosyć duże. Odpowiedni moduł sprężystości betonu sprawia jednak, że do nich nie dochodzi.

Mocna przyczepność do stali

Bardzo często, beton stanowi wraz ze stalą jedną konstrukcję. Często te materiały stykają się ze sobą. Jednakże, aby tworzona z nich konstrukcja była wytrzymała beton musi być mocno przyczepiony do stali.

Ochronna funkcja betonu

Jak się okazuje, beton wobec stali często jest materiałem ochronnym. Chroni go przede wszystkim przez wilgocią. Stal bowiem, pomimo swej wytrzymałości i odporności na wiele różnych czynników kompletnie nie radzi sobie z wodą. Jeśli nieszczelna konstrukcja betonowa jest choć odrobinę przepuszczalna dla wody stalowe elementy pokrywają się rdzą. Efektem może być całkowite zniszczenie konstrukcji, która drastycznie traci na trwałości z powodu korozji.

Różne rodzaje dźwigarów betonowych sprężonych

Jak się okazuje, nie wszystkie dźwigary betonowe sprężone są dokładnie takie same. Istnieją różne klasyfikacje dźwigarów ze względu na różne kryteria. Między innymi dzieli się je ze względu na wykorzystanie cięgien. W większości dźwigarów wykorzystuje się cięgna, w niektórych jednak zastępują je kliny oraz prasy, chociaż jest to rzadkość. Ponadto, istnieje podział ze względu na stopień sprężenia dźwigarów. Wyróżnia się dźwigary o sprężeniu:

– częściowym – rysy powstają nawet po krótkotrwałym obciążeniu
– ograniczonym – po krótkotrwałym obciążeniu powstają rysy, ale są dopuszczalne
– pełnym – odporne na krótkotrwałe obciążenie
– superpełnym – wytrzymuje nawet całkiem długie obciążenie.

Share: