Technologia

Notatki odręczne czy elektroniczne?

Na pytanie „jak się uczyć” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Największą sztuką i zarazem kluczem do sukcesu w tej dziedzinie jest odnalezienie takiej metody, która najbardziej nam odpowiada i pozwoli na jak najefektywniejszą naukę.

Niektóre osoby najbardziej efektywnie uczą się słuchając wykładu. Nazywani są oni „słuchowcami”. Dobrze zapamiętują informacje, które usłyszą.

Inni wpuszczają wiadomości jednym uchem, a wypuszczają drugim. Chyba, że je zapiszą. Osoby, które najefektywniej uczą się pisząc, czytając, widząc zapisaną informację to wzrokowcy. Jest to też bardzo szeroka grupa, wiele osób umie i lubi uczyć się w ten sposób.
Wśród wzrokowców popularną metodą nauki jest robienie, przepisywanie i czytanie notatek. Od pewnego czasu studenci nie są skazani na mozolne sporządzanie ich za pomocą kartki i długopisu. Narzędzia elektroniczne, takie jak komputer i tablet, pozwalają na notowanie i przechowywanie notatek. Pewnie jest to wygodniejsze rozwiązanie, ale czy na pewno robiąc notatki na komputerze uczymy się więcej?

Czytelność

Często wykład prowadzony jest bardzo dynamicznie i aby zapisać wszystkie potrzebne informacje, trzeba się bardzo śpieszyć z notowaniem. Skutkuje to zwykle kartkami pokrytymi niezrozumiałym, koślawym pismem. Jeśli więc potrafisz szybko i bezwzrokowo pisać na komputerze, notowanie elektroniczne sprawi, że nie tylko zdążysz wszystko zapisać na czas, ale także nie będziesz mieć problemów z rozszyfrowaniem notatek.

Kwestie finansowe

Jeśli masz sprawny komputer przenośny i dowolny edytor tekstu lub narzędzie do notowania (może być to narzędzie darmowe) – nie potrzebujesz niczego więcej, aby tworzyć elektroniczne notatki. Do stworzenia tradycyjnych będziesz natomiast potrzebować zeszytu lub papieru ksero oraz długopisu, pióra, a może nawet kolorowych mazaków czy cienkopisów do podkreślenia najważniejszych zagadnień. Wydaje się zatem, że drukowanie elektroniczne jest dużo tańsze. Może takie być do czasu, kiedy będziemy mieć potrzebę wydrukowania naszych notatek. Wówczas trzeba zainwestować w toner do drukarki lub zapłacić za wydruki w punkcie ksero.

Efektywność nauki

Pisząc notatki na papierze, angażujemy więcej zmysłów i dlatego może być to bardziej efektywna forma nauki. Jednak najważniejsza jest nie forma, ale treść notatek. Przepisywanie książek czy powielanie zapisków koleżanki z roku nie ma większego sensu. Dużo większą wartość ma notatka, którą napiszemy własnymi słowami. Dobrą metodą jest przeczytanie fragmentu tekstu, wytłumaczenie go sobie własnym językiem, a następnie zanotowanie najważniejszych kwestii nie w formie cytatu, ale właśnie własnymi słowami.

Zanim zatem porzucimy notatki pisane odręcznie na rzecz tych elektronicznych, przemyślmy tę decyzję z różnych perspektyw. Czy rzeczywiście nam się to opłaca czy za pewien czas będziemy musieli zainwestować w toner do drukarki? Czy pisanie na kartce nie sprawia, że informacje łatwiej wchodzą nam do głowy, bo zapamiętuje je nie tylko nasza głowa, ale i ręka? Wybór odpowiedniego rodzaju notatek jest na pewno indywidualną sprawą i każdy powinien rozstrzygnąć ją samodzielnie.

Share:
Warto wierzyć https://sanepid.forumoteka.pl https://dziendobry.tvn.pl/a/taras-jak-drugi-salon-podpowiadamy-co-powinno-sie-w-nim-znalezc apartamenty w Szczawnicy torby papierowe z nadrukiem