Dom i Wnętrze

Nowoczesne meble kuchenne – piękno czy funkcjonalność?

Urządzając swoją kuchnię marzeń każda gospodyni marzy o tym, aby była ona nie tylko przytulna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Najnowsze trendy w modzie skłaniają, aby również kuchnia urządzana była albo w stylu minimalistycznym, ale nawiązującym do klimatów rustykalnych, w których królują dodatki, biel oraz nietypowe detale.

Decydując się na nowoczesne meble kuchenne, musimy jednak pamiętać, aby jak najlepiej dopasować je do pomieszczenia kuchennego. Przede wszystkim: nie każdy z nas dysponuje dużą kuchnią, dlatego tez odpowiednie ułożenie mebli okaże się kluczowe dla jej funkcjonalności. Drugim istotnym zagadnieniem jest oczywiście uwzględnienie wszelkich sprzętów elektronicznych w kuchni: projektując kuchnię, warto pamiętać o miejscu przeznaczonym na lodówkę, kuchenkę, mikrofalówkę i inne.

Meble kuchenne powinny być tworzone z trwałych i odpornych materiałów. Wynika to z ich przeznaczenia – w końcu to one będą musiały znosić nasze kulinarne zapędy. Przez to meble mogą być narażone na działanie pary wodnej, wilgoci wysokich temperatur. Wielokrotnym problemem jest również odpryskiwanie tłuszczu czy innych płynnych produktów i brudzenie powierzchni. Niezwykle ważna jest więc i powierzchnia – im gładsza, tym znacznie łatwiej o usuwanie zabrudzeń powstałych przypadkowo podczas gotowania.

Nowoczesne, czyli lepsze?

Nowoczesne meble kuchenne odznaczają się przede wszystkim funkcjonalnością: projektanci dbają o to, aby posiadały one liczne schowki oraz aby ich codzienne użytkowane było płynne i nie zakłócało pracy w kuchni. Czym objawiają się te usprawnienia? Z pewnością wygodnymi systemami otwierania szafek. Skutecznie odchodzi się od wykorzystywania klasycznych uchwytów, znacznie częściej stosowane są obecnie zawiasy reagujące na delikatne pchnięcie. W praktyce działa to w ten sposób, iż powierzchnia szafki ma zostać lekko pchnięta do przodu – w ten sposób odblokowują się zawiasy i szafka płynnie się uchyla, pozwalając na otwarcie. Tego rodzaju rozwiązania z pewnością pozwalają na uzyskanie całkowicie gładkich, modnych obecnie powierzchni.

Nowoczesne meble kuchenne w małych pomieszczeniach

Nieprawdą jest twierdzenie, iż niewielkie pomieszczenia kuchenne nie nadają się do tworzenia nowoczesnego designu. kuchnie tworzone na wymiar świetnie sprawdzą się w tej roli. Wykorzystanie jasnych, gładkich powierzchni pozwoli też na optyczne powiększenie pomieszczenia poprzez odbijanie światła.

Share: