Dom i Wnętrze

Obróbki blacharskie – istotne dla jakości całego budynku

Na wzniesienie jakiekolwiek budynku, niezależnie od jego gabarytów, składa się mnóstwo elementów i etapów. Czy to będzie murowany garaż, dom jednorodzony czy duży budynek gospodarczy, ważne jest, aby wszystkie, nawet najmniejsze elementy, były wysokiej jakości i prawidłowo użyte. Jednym z nich, zazwyczaj jednym z ostatnich etapów, są obróbki dekarskie.

Na każdym rodzaju dachu

Niezależnie od tego, jakiego typu zastosowane jest zadaszenie, prawie zawsze do jego wykończenia trzeba będzie wykonać obróbki blacharskie. To różnego rodzaju elementy wykonane, jak nazwa wskazuje, z blachy, które umieszcza się zazwyczaj na stykach krawędzi dachu oraz na jego brzegach. Zawsze obróbki tego typu towarzyszą układaniu rynien stanowiąc zabezpieczenie przed podciekaniem.

Zastosowanie obróbek blacharskich stało się powszechne, odkąd jednym z najpopularniejszych i najpowszechniej stosowanych, przynajmniej w budownictwie jednorodzinnym, materiałem stała się blachodachówka. Blachy do obróbki są z racji zastosowanego materiału, naturalnym wyborem. Ale wykończenia z blach stosuje się też w innych rodzajach dachów, między innymi w płaskich, krytych papą.

Obróbki blacharskie – w jakim celu?

Te drobne elementy wykonane z blachy stanowią wykończenie dachu, a ich głównym zadaniem jest zapewnić szczelność pokrycia dachowego. Stosuje się je na połączeniach poszczególnych elementów oraz na krawędziach, w tym przy rynnach, a szczególnie pod nimi.

W tym celu stosuje się rozmaite elementy różnych kształtów. Należą do nich blachy podrynnowe, pasy nadrynnowe, koryta, gąsiory, wiatrownice czy ofasowania. Coraz częściej na dachach spotykane są też śniegołapy, które zapobiegają nagłemu zsuwaniu się śniegu. One również stanowią element obróbek dekarskich.

Obróbki wykonywane na miejscu lub z gotowych elementów

W zależności od typu dachu oraz preferencji i technik stosowanych przez dekarzy obróbki dekarskie można wykonać z gotowych prefabrykowanych elementów lub wykonywać je na miejscu z arkuszy blachy.

W przypadku dachów spadzistych krytych blachodachówką zazwyczaj stosuje się tę pierwszą metodę z wykorzystaniem elementów wytwarzanych przez producenta blachodachówki. Są one wówczas dopasowane kolorystycznie i stylowo do siebie.

Często jednakże obróbki blacharskie trzeba wykonywać na miejscu budowy lub zlecać ich wykonanie na zamówienie. Dzieje się tak w przypadku nietypowych dachów. Najczęściej jednak trzeba połączyć te dwie metody w różnych proporcjach.

Niezależnie od stosowanych technik, obróbki te stanowią niezwykle istotny element zadaszenia, który zapewnia szczelność zarówno zadaszeniu, jak i całej konstrukcji.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

Share: