Ciekawe

Opieka nad seniorem w Niemczech – co warto wiedzieć?

Możliwość pracy w charakterze opieki nad seniorami w Niemczech bywa kusząca dla wielu Polek. Warto jednak wcześniej dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i przeciw” i dowiedzieć się na temat warunków wymaganych w tym zawodzie.

Jak wygląda praca?

Objęcie opieki nad starszą osobą wymaga ogromnych wyrzeczeń i poświęceń, stąd też tak wiele niemieckich rodzin decyduje się na zatrudnienie kogoś do pomocy. Trzeba pamiętać jednak, że charakter pracy jest bardzo różny – każde zlecenie może zawierać zupełnie inne obowiązki. Często pacjenci są osobami niesprawnymi, dlatego trzeba zapewnić im posiłki, leki, zadbać o ich higienę. Nie wszyscy są w stanie korzystać z toalety czy samodzielnie się ubrać lub umyć. Z kolei stan innych pacjentów nie wyklucza wspólnych wyjść na zewnątrz.

Opieka nad seniorami w Niemczech to dla zatrudnionego na pewno także konieczność rozłąki z rodziną i odnalezienia się w nowym miejscu, wśród nieznanych sobie ludzi. Nie dla wszystkich jest to łatwe, choć z pewnością wszystko jest kwestią wdrożenia się i po trudnych początkach z biegiem czasu jest coraz lepiej.

Korzyści dla opiekunki

Poza pewnymi minusami, praca w takiej formie ma również swoje zalety. Największym z atutów są niewątpliwie znacznie lepsze warunki finansowe w porównaniu do tych, które dostaje się w kraju. Opiekunki zarabiają średnio 1300 euro, a do tego nie muszą dbać o wynajęcie lokum czy zakup żywności, gdyż mają je zapewnione.

Na pewno można liczyć również na rozwój – nie tylko osobisty, ale i zawodowy. Wiele agencji szkoli zatrudniane panie. Poza tym nie ma lepszej szansy na naukę niemieckiego niż praca zagranicą. Ważne, by selekcjonować oferty – zatrudnienie powinno być legalna. Opiekunka musi mieć też możliwość przyjazdu co jakiś czas do Polski.

Warunki – co trzeba spełnić?

Sporo pań, których interesuje opieka nad seniorami w Niemczech, pyta o to, jakie trzeba spełnić warunki, by zostać zatrudnionym. Bardzo ważne są cechy osobowe, jak empatia, zrozumienie i cierpliwość, a także energia, zdrowie fizyczne i siły. Podstawą są także kwalifikacje zawodowe – na pewno dużym atutem będzie wykształcenie kierunkowe albo przynajmniej odbyte kursy i szkolenia w tym zakresie.

Poza tym trzeba oczywiście wykazać się przynajmniej komunikatywną znajomością języka. Kompletny brak umiejętności choć podstawowego porozumienia się raczej dyskwalifikuje kandydatkę do opieki nad seniorem w Niemczech. Warto więc rozpocząć wcześniej naukę.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

Share:
link http://balltraps.com publikacja ortodoncja katowice torby papierowe