Ciekawe

Pakowanie towarów – by produkt był bezpieczny

Jakie są systemy pakowania towarów i dlaczego właściwie towary trzeba pakować? Aby móc odpowiedzieć na te pytania, warto rozpocząć od samej definicji pakowania.

Pakowanie towarów – w rozumieniu zarządzania produkcją – to sposób na zapewnienie bezpiecznego transportu czy przechowywania towaru, nim dotrze on do finalnego odbiorcy. Jest to zatem umieszczenie danego produktu bądź grupy produktów w opakowaniu, które będzie chroniło towar przed uszkodzeniem czy zniszczeniem.

Pakowanie może być jednostkowe, zbiorcze lub transportowe. Jednostkowe – to pakowanie gotowe do sprzedaży czy konsumpcji. Nie występuje tutaj pełna ochrona w momencie transportu czy magazynowania. W taki sposób pakowane są na przykład produkty spożywcze typu batony, czekolady czy herbata.

Pakowanie towarów zbiorcze polega na grupowaniu produktów opakowanych już w opakowania jednostkowe. Najczęściej takie pakowanie stosuje się przy dostawach i sprzedaży hurtowej. W taki sposób można przez wiele miesięcy przechowywać towary bez obawy o ich uszkodzenie.

Ostatnim rodzajem pakowania jest pakowanie transportowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest to pakowanie towarów, które muszą być przewiezione na przykład do innego państwa. W transporcie zawsze istnieje ryzyko zgniecenia, zniszczenia czy uszkodzenia towaru. By tego uniknąć, stosuje się rozwiązania paletowe czy skrzyniowe. W ten sposób towar jest odpowiednio zabezpieczony i w całości może trafić z punktu a do punktu b.

Systemy pakowania towarów

W dzisiejszych firmach produkcyjnych stosuje się różnego rodzaju systemy pakowania towarów. Firmy chcą w tani szybki sposób stworzyć finalny produkt – włączając w to właśnie pakowanie. Dlatego też powstają całe linie – od produkcji do pakowania i transportu. Jest to wygodne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorstw.

Najbardziej popularne systemy pakownia towarów to:

– zgrzewanie – opakowanie foliowe, poddane obróbce termicznej, w celu dopasowania jego kształtu do wyrobu. Przykład: zgrzewki napojów, surowe mięso w paczkach.

– blister-pack – przezroczysta i dość twarda folia termoplastyczna, dopasowująca się do kształtu towaru. Przykład: leki, niektóre zabawki.

– transwrap – maszynowe formułowanie rękawa i napełnienie go produktem a następnie zgrzanie krawędzi. Przykład: słodycze, przekąski typu chipsy, paluszki.

Systemów jest wiele, jednak każdy dąży do tego, by towar dotarł do klienta w całości i nie wpływał na jego skład, zapach czy wygląd.

Share: