Dom i Wnętrze

Półkolonie – najczęstsze obawy dzieci i rodziców

Półkolonie mogą być dla dzieci ciekawą przygodą, ale mogą stanowić też źródło stresu. Nie lekceważmy lęków naszych dzieci i porozmawiajmy z nimi szczerze o ich wątpliwościach. Czasami ciężko dorosłym ludziom wyobrazić sobie, co się dzieje w małych głowach, a dzieje się tam sporo. W tym tekście przybliżymy najczęstsze obawy dzieci dotyczące udziału w półkoloniach.

Dziwne dzieci

Niektóre dzieci są urodzonymi samotnikami. Wolą spędzić czas czytając książki niż w towarzystwie rówieśników. Są introwertyczne i nieśmiałe, ciężko im nawiązać przyjaźnie z innymi dziećmi. Co zrobić, aby takie dziecko przekonać do udziału w półkoloniach? Być może twoja pociecha ma liczne pasje, które będzie mogła rozwinąć dzięki półkoloniom. Jest to ważny argument, który może zachęcić dziecko. Wspomnij, że warto w życiu podejmować nowe wyzwania, bo to nas rozwija i czyni lepszymi ludźmi. Nie należy zamykać się na nowe doświadczenia przez strach. Być może spotkamy tam kogoś podobnego do nas i nawiążemy przyjaźń na całe życie.

Twoje dziecko jest niesforne? Obawiasz się, że podczas udziału w półkoloniach więcej przysporzy tylko problemów? Daj szansę dziecku! Być może zajęcia okażą się dla niego tak absorbujące, że poskromi swój temperament. Zapisz go na półkolonie sportowe, dzięki temu będzie mogło wyładować swoją energię w pozytywny sposób.Takie dzieci często boją się rutyny jaką znają ze szkolnych lekcji. Być może udział w półkoloniach sprawi, że dziecko zyska nową pasję, dzięki czemu stanie się spokojniejsze.

Twoje dziecko jest silnie emocjonalnie związane z tobą i rzadko kiedy spędza czas wolny bez ciebie? Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że taka relacja jest nie zbyt zdrowa. Dzieci któregoś dnia muszą zacząć samodzielne życie. Półkolonie dla dzieci są dobrą okazją do nauki samodzielności i zaradności. Dziecko na noc wróci do ciebie. Zatem rozłąka nie powinna być, aż taka bolesna. Warto dać dziecku okazję do podjęcia nowych wyzwań.

Przybliżyliśmy najczęstsze obawy dzieci i rodziców. Mamy nadzieję, że tekst okazał się pomocny. Lęk jest sprawą indywidualną. Nie sposób opisać wszystkich dziecięcych obaw. Zwykle wystarczy szczera rozmowa z dzieckiem i odrobina zdrowego rozsądku, aby podjąć najlepszą decyzję.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju

Share:
adoptastate.org pmcrockland.com swissies.pl