Ciekawe

Portfele na zatrzask czy zamek – co wybrać?

Decydując się na zakup portfela na pewno przyjdzie podjąć kilka istotnych decyzji, które zaważą ostatecznie na wygodzie korzystania z niego. Ten podstawowy dodatek funkcjonalny, ale i modowy, powinien odpowiadać na potrzeby i przyzwyczajenia użytkownika. Poza samym wyglądem warto rozważyć jego wielkość, grubość, pojemność, ilość miejsc na karty, pojemność kieszonki na bilon i inne parametry. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt zamykania portfela, gdzie w tym aspekcie pozostają różne opcje do wyboru – zamykanie na zatrzask oraz na zamek błyskawiczny.

 

Portfele zamykane na zatrzask

Portfele zamykane na zatrzask są najpopularniejszą grupą zarówno w asortymencie przeznaczonym dla kobiet jak i dla mężczyzn. Ten popularny sposób zamykania portfela zyskał na popularności głównie z powodu łatwości użycia. Damskie portfele zamykane na zatrzask posiadają nap, który w sposób pewny zamyka portfel i nie pozwala na przypadkową utratę jego zawartości. Nap jest wygodny przy częstym otwieraniu i zamykaniu. Damskie portmonetki mogą też mieć inny typ zamknięcia, czyli na tzw. bigiel. Bigiel stosuje się do pewnego zamknięcia kieszonki na bilon. Jest róœnie łatwy w obsłudze i przystosowany jest do sprawnego i częstego otwierania i zamykania kieszonki portfela czy portmonetki. Zamykanie na zatrzask jest typowy dla wszelkich portfeli klasycznych a także tych nowoczesnych. W przypadku portfeli męskich zamykanie na zatrzask odbywa się głównie przy pomocy napu. Osobnym napem może być też zamykana dodatkowo kieszonka na bilon. Taki typ portfela polecany jest szczególnie osobom, które przechowują swój portfel w większych torbach i torebkach, plecakach, często podróżują, i chcą mieć pewność, że nic przypadkowo z portfela nie wypadnie.

 

Portfele zamykane na zamek

Portfele posiadające zamek błyskawiczny, czyli popularny suwak, stanowią mniejszą część dostępnego asortymentu, jednak zyskują na popularności. Ten element można poza samą funkcją praktyczną uznać za element ozdoby. Przykładowo zamek może mieć kontrastowy kolor względem materiału portfela (zwykle skóry) co już wprowadza pewną świeżość i unikatowy design. Zamek jednak przede wszystkim ma odpowiadać za szczelne, dokładne zamknięcie portfela, aby cała jego zawartość była w 100% zabezpieczona. Portfele posiadające zamek zwykle wykonywane są w bardziej nowoczesnym designie i dedykowane  przede wszystkim ludziom młodym i aktywnym. Zamek nie przeszkadza jednak w tym, aby portfel posiadał bardziej klasyczny fason, lub był wykonany w stylu retro, np. dzięki zastosowaniu naturalnej skóry surowej czy zamszowego wykończenia. Zamek jest równie wygodne w obsłudze, jest odporny na częste użytkowanie i świetnie sprawdza się jako alternatywny sposób zamknięcia portfela męskiego lub damskiego.

Warto jeszcze wspomnieć o portfelach, które nie posiadają zewnętrznego zamknięcia. Są to portfele składane, które najłatwiej i najszybciej się otwiera. Portfele takie dobrze sprawdzą się w przypadku noszenia ich w ciasnej saszetce, torebce lub w kieszeni. Portfele tego typu staną się głównie interesującym dodatkiem dla osób szukających prostoty wykonania i minimalizmu. Ostatnim rodzajem zamykania portfela jest rzep, który stosuje się głównie w materiałowych portfelach kierowanych dla młodzieży, lubiącej mniej formalny styl casual, do którego takie portfele na pewno się nadają.

 

Share: