Ciekawe

Portfele skórzane – jakie skóry wykorzystuje się przy ich produkcji?

Od lat najczęściej stosowanym materiałem do produkcji portfeli jest skóra naturalna. Nic dziwnego, bowiem charakteryzuje się ona dużą wytrzymałością oraz stylowym wyglądem. Nawet starszy portfel skórzany potrafi wyglądać bardzo stylowo. Kluczem do tego jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Dużo zależy również do rodzaju skóry, z której wykonany jest portfel. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej popularnych typów stosowanych przy produkcji portfeli skórzanych.

Skóra Licowa

Charakteryzuje się niezwykle gładka strukturą przez co nazwany jest często skórą “gładką”. Licowanie skóry po pierwsze podnosi jej walory estetyczne, a po drugie sprawia, że jest bardziej oporna na wilgoć i zabrudzenia. Polega ono na pokrycie zewnętrznej warstwy skóry przeznaczonym do tego woskiem. Wykorzystuje się do tego także inne substancje, ale zdecydowanie rzadziej. Dzięki tym zabiegom uzyskuje one dobrze znaną nam gładkość. W  portfelach męskich i damskich skórzanych niezwykle często stosuje się ten rodzaj skóry. Warto podkreślić, że w galanterii skórzanej najczęściej stosuje się skóry licowe bydlęce oraz cielęce. Skóra bydlęca charakteryzuje się dużą wytrzymałością, natomiast cielęca jest bardziej delikatna.

Skóra szorstka

Nazywane są także skórami surowymi. Jak łatwo się domyślić, w odróżnieniu do skóry licowej, jej powierzchnia jest chropowata i szorstka. Najczęściej do skór surowych zalicza się jej dwa główne typy, a mianowicie skórę nubukową oraz zamsz. Często wyróżnia się także welur, jednak warto wiedzieć, że tak naprawdę jest to odmiana zamszu. Poniżej opiszemy dokładniej dwa wymienione typy.

Zamsz – to mówiąc najprościej specjalnie obrobiona wewnętrzna/odwrotna część skóry. Bardzo łatwo rozpoznać zamsz po jego “meszkową” strukturze. Portfele skórzane z zamszu wymagają specjalnej pielęgnacji oraz dużo częstszego czyszczenia i konserwacji. Ich plusem za to jest dla wielu wygląd oraz delikatna struktura, która potrafi być bardzo przyjemna w dotyku.

Nubuk –  bywa czasami mylony z zamszem. W odróżnieniu od niego jest wierzchnią warstwa skóry poddaną oszlifowaniu. Również posiada “meszkową” strukturę jednak jego włosie jest krótsze niż w przypadku zamszu. Cechami wspólnymi między tymi dwoma rodzajami skóry jest natomiast delikatność oraz wymagania częstej i specjalnej pielęgnacji.

Skóra lakierowana

Jest ona bardzo często stosowana przy produkcji portfeli skórzanych i innego rodzaju galanterii skórzanej. Do jej cech charakterystycznej należą bez wątpienia: wysoki połysk oraz nietypowa dla klasycznych typów skór kolorystyka. Jak nazwa wskazuje do jej produkcji stosuje się specjalne lakiery wykorzystywane w końcowym etapie obróbki skóry. Główną zaletą skóry lakierowanej jest jej wygląd. Jako wadę można natomiast uznać zwiększoną podatność na zabrudzenia i uszkodzenia. Portfele damskie skórzane bardzo często wykorzystują właśnie skórę lakierowaną. Jej wygląd sprawia, że to właśnie kobiety najczęściej wybierają ten rodzaj skóry. Na koniec warto dodać, że skóra lakierowana również wymaga specjalnej konserwacji.

 

Share:
artykuły chemia serwis samochodowy tarchomin implanty Kraków opakowania tekturowe