Turystyka

Poznaj kulturę i ludzi Peru

Poznaj kulturę i ludzi Peru

Peru jest krajem z największym udziałem rdzennej ludności indiańskiej na świecie. Stąd w kulturze peruwiańskiej wciąż są żywe tradycje Indian andyjskich. Przejawiają się w sztuce ludowej, rękodzielnictwie, w muzyce i tańcu. Większość Indian zachowała do dnia dzisiejszego dawne obyczaje, w tym ciągłe posługiwanie się językami indiańskimi. Indianie są najczęściej dwujęzyczni, znają także obowiązujący urzędowy język hiszpański.

Nieodłącznym elementem kultury peruwiańskiej jest muzyka i taniec. Tradycyjna andyjska muzyka grana jest głównie na instrumentach dętych i perkusyjnych. Często wykonywana jest na żywo w czasie licznych świąt, a także w restauracjach i barach.

Tradycyjna gościnność i ciężka praca to chleb powszedni w indyjskich wioskach. Życie w peruwiańskich osadach od stuleci nie uległo zmianie. Dopiero całkiem niedawno ich mieszkańcy przyjęli dobrodziejstwa bieżącej wody, elektryczności, garnków z aluminium czy sprzętu RTV i latarek. Ich prosty i ciężki byt opiera się na rolnictwie i pasterstwie. Ludzie muszą sami wyprodukować dla siebie żywność. Mebli w wiejskich chatach jest bardzo mało, jedynie zamożniejsze rodziny mogą pochwalić się posiadaniem łóżka i stołu. Często największym skarbem domu jest odbiornik radiowy.
Warunki naturalne wpływają na izolację indiańskich społeczności. Rok w Andach wyznacza uprawa ziemi. Peru wyjazd do peruwiańczyków z przeciętnej rodziny mieszkającej w andyjskim płaskowyżu towarzyszą dźwięki wayno lub marinera – ludowej muzyki Peru. Śniadanie składa się zwykle z mate i chleba, lub mote – suszonej kukurydzy.

Etykieta i zwyczaje

W Peru można liczyć na pomoc, życzliwość i gościnność. Prawdopodobnie każdy spytany o drogę wskaże nam kierunek, również w komunikacji np. autobusie można liczyć na serdeczną pomoc.

To na co warto zwrócić uwagę, robiąc zdjęcia szczególnie Indianom zawsze trzeba zapytać o pozwolenie. W miejscach turystycznych często są ubrani kolorowo po to, by robić im zdjęcia za pieniądze. W takim wypadku zazwyczaj należy zapłacić im 1 sola. Zdarza się też, że po prostu nie chcą zdjęcia i należy to uszanować.

Share: