Zdrowie i Uroda

Prawie wszystko o masażu leczniczym

Rehabilitacja to dział medycyny zajmujący się przywracaniem organizmowi sprawności po urazach, zabiegach operacyjnych. W stanach przewlekłych ma zadanie usprawniające. Zabiegi rehabilitacyjne to gimnastyka, masaże, krioterapia, hydroterapia, laseroterapia i zabiegi prądowe. Tylko połączenie kilku różnych form przynosi trwałe efekty. Jednym z ważniejszych jest masaż leczniczy.

Dla kogo masaż leczniczy

Decyzję o masażu leczniczym podejmuje lekarz. Nigdy nie decydujemy o tym sami. Źle dobrany masaż może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Do masaży leczniczych zaliczamy masaż klasyczny, masaż limfatyczny, segmentarny. Niektórzy zaliczają do tej grupy także akupunkturę jako masaż punktowy. Rodzaj zabiegów dobierany jest w zależności od schorzenia.

Masaż klasyczny – schorzenia układu kostnego, niedowłady, porażenia, stany zapalne stawów, mięśni, stany pooperacyjne i pourazowe.

Masaż limfatyczny – osoby mające problem z krążeniem limfy, przy obrzękach, siniakach, likwidowaniu cellulitu, odchudzaniu. Masaż przyśpiesza przemianę materii i oczyszczanie organizmu.

Masaż segmentalny – przy schorzeniach neurologicznych, poprzez dostarczanie odpowiednich bodźców kształtuje pożądane odruchy tkanki narządów wewnętrznych.

Akupunktura – wschodnia technika masażu oparta na nakłuwaniu odpowiednich miejsc srebrnymi lub złotymi igłami, które przekazują bodźce do narządów wewnętrznych. Służy głównie do eliminowania bólu.

Jak przebiegają zabiegi

Masaż leczniczy przeprowadzany jest w specjalistycznych gabinetach odpowiednio wyposażonych. Najważniejszym elementem jest odpowiednia leżanka zapewniająca zajęcie pozycji rozluźnionej. Przy wykonywaniu zabiegu stosowane są olejki lub maści lecznicze wzmacniające efekt masażu. W zależności od zaleceń zabieg trwa od 10 do 60 minut. Stosowany jest codziennie lub co drugi dzień. Jedna seria obejmuje od 10 do 15 zabiegów. Najlepiej po 2,3 zabiegach zrobić jednodniową przerwę, która pozwoli organizmowi przyzwyczaić się do nowych stymulacji.

Podczas masażu leczniczego stosowane są techniki masażu klasycznego, a więc głaskanie (zawsze rozpoczyna i kończy zabieg), ugniatanie, rozcieranie, wibracja, wałkowanie, oklepywanie oraz roztrząsanie. W masażu segmentalnym dodatkowo stosuje się śrubowanie, piłowanie, sprężynowanie klatki piersiowej, chwyt podłopatkowy, chwyt międzykolcowy. W masażu limfatycznym siła bodźców powinna być zwiększana stopniowo i dostosowana do indywidualnych reakcji pacjenta.

Przeciwwskazania do masażu

Nie wszyscy mogą korzystać z masażu leczniczego. Przeciwwskazań jest dużo, ale nie wszystkie definitywnie eliminują. Ostateczną decyzję powinien podjąć lekarz.

Ciąża – istnieją specjalne zabiegi dla kobiet w ciąży cierpiących na ból kręgosłupa.

Żylaki – masaż może być stosowany na Patrie ciała, na których nie występują.

Nadciśnienie – leczone nie eliminuje, ale wszelkie zawroty głowy trzeba zgłaszać masażyście.

Dobrze dobrany i prawidłowo wykonane zabiegi masażu skutecznie usprawniają funkcjonowanie organizmu. Wzmocnić jego działanie możemy dzięki zmianie niewłaściwych nawyków żywieniowych, codziennej gimnastyce (10-15 minut), przyjmowanie właściwej postawy podczas pracy (zwłaszcza siedzącej).

Masaż leczniczy Warszawa proponuje Instytut Zdrowia i Urody Medica SPA

Tagsmasaż
Share: