Zdrowie i Uroda

Problemy z kamieniem nazębnym – jak sobie z nim radzić?

Kamień nazębny to jeden z powszechniejszych problemów, z którym Polacy zgłaszają się do lekarza. Coraz większy odsetek pacjentów pragnących pozbyć się kamienia to przede wszystkim zasługa coraz lepszej profilaktyki prozdrowotnej. Lekarz często tłumacza pacjentom czym jest kamień nazębny, skąd się bierze i czym grozi jest rozwój. Warto przyjrzeć się temu problemowi z bliska!

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna – do jego powstania potrzeba czasu, braku higieny jamy ustnej. Płytka nazębna odkłada się na naszych zębach już na kilka godzin po ostatnim szczotkowaniu – ma na to wpływ przede wszystkim spożywany przez nas pokarm. O ile myjemy zęby przynajmniej dwa razy dziennie możemy mieć pewność, że płytka będzie regularnie ścierana. Jeśli jednak regularnie zaniedbujemy higieny jamy ustnej płytka z czasem zaczyna się mineralizować – wszystko za sprawą związków zawartych w ludzkiej ślinie. Osad nazębny zmieniający się w kamień tężeje, twardnieje i staje się coraz bardziej widoczny. Po pewnym czasie możliwe jest również jego wyczucie językiem. Najczęściej kamień zauważamy na zębach przednich: jedynkach i dwójkach. Osadza się on tuż przy linii dziąseł – stąd te płynie największe zagrożenie z nim związane.

Choroby przyzębia

Kamień nazębny jest przyczyną wielu chorób dotyczących przyzębia. Ma to związek zarówno z jego rozrastaniem się, jak i krystaliczną strukturą, która kaleczy delikatne tkanki. Narastający kamień nazębny zaczyna obejmować powierzchnię pod dziąsłem, rozpychając ją i stanowiąc idealną drogę dla bakterii. Innym zagrożeniem są wszelkie stany zapalne wywołane przez obecność kamienia.

Walka z kamieniem nazębnym to przede wszystkim regularna higiena zębów, ale także coroczne usuwanie kamienia w gabinetach stomatologicznych. Zabieg ten jest bezbolesny, najczęściej wykonywany przy pomocy ultradźwięków.
Więcej o walce z kamieniem dowiesz się w naszym gabinecie – dentysta Opole.

Share: