Technologia

Profile stalowe i ich zastosowanie

Stal to stop żelaza z węglem, który został poddany obróbce termicznej i plastycznej, a główną cechą tego metalu jest wytrzymałość, twardość oraz sprężystość. Materiał ten używany jest do produkcji różnych wyrobów hutniczych, między innymi profili stalowych, czyli kształtowników.

Rodzaje kształtowników i ich zastosowanie

Profile stalowe (zobacz katalog https://pawotex.com/profile-stalowe/) mają szerokie zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu np. w budownictwie czy w przemyśle samochodowym. Wykorzystuje się je m.in. do tworzenia ścian nośnych i stropów, ale także na zewnątrz – do produkcji balustrad, bram czy ogrodzeń. Cieszą się ogromną popularnością i są jednym z najczęściej kupowanych wyrobów hutniczych. Kształtowniki charakteryzują się dużą długością, wytrzymałością i mają stały przekrój poprzeczny – w zależności od rodzaju przypomina on poszczególne litery alfabetu. Temu też poszczególne profile stalowe zawdzięczają swoje nazwy. Najpopularniejsze z nich to:

  • Ceownik – jak wskazuje nazwa, jego przekrój poprzeczny jest w kształcie litery C, zazwyczaj produkowany jest w postaci krótkich odcinków, wyglądających jak listwa metalowa. Mają zastosowanie w konstrukcjach bram garażowych czy ogrodzeń, możemy też spotkać ceowniki dekoracyjne, stosowane np. jako okucia meblowe.
  • Teownik – jego przekrój poprzeczny przypomina literę T. Stosowany jest przede wszystkim w budownictwie jako element różnych konstrukcji, nawet tych wielkich. Ma też swoje zastosowanie w przemyśle samochodowym jako element konstrukcji maszyn np. rolniczych.
  • Dwuteownik – przekrój poprzeczny przypomina dwie, złączone ze sobą litery T. Również ma zastosowanie w budownictwie jako element nośny konstrukcji.
  • Kątownik – przekrój poprzeczny przypomina literę L i jest kątem prostym. Chyba najbardziej popularny z kształtowników i może mieć zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu.

Kształtowniki gięte a walcowane – czym się różnią?

Profile stalowe różnią się nie tylko przekrojem poprzecznym, ale możemy je również podzielić na te gięte oraz walcowane. Czym więc się różnią? Te gięte są nie tylko tańsze, ale również mniej wytrzymałe. Dlatego nie będą raczej odpowiednie do większych konstrukcji, które będą musiały wytrzymać spore obciążenie. O wiele bardziej wytrzymałe, ale też droższe, są profile stalowe walcowane na gorąco – jak nazwa wskazuje, wyroby te podlegają walcowaniu jeszcze na etapie produkcji, w hucie. Dzięki temu są równe na całej powierzchni, a cały kształtownik ma taką samą grubość metalu. Tego efektu nie można uzyskać podczas gięcia, ponieważ metal zawsze będzie nierówny i bardzo słaby przy krawędzi – nawet jeśli nie widać tej różnicy gołym okiem. Profile stalowe, które oferują firmy z Łodzi, można giąć zarówno na zimno, jak i na gorąco.

Gdzie kupować profile stalowe?

Oczywiście najlepiej od sprawdzonego producenta, ponieważ tylko wtedy mamy gwarancję, że otrzymamy towar najwyższej jakości. Producenci na swych stronach mają zawsze katalog profili stalowych, dzięki temu możemy zapoznać się z całą ofertą i wybrać to, co nas interesuje. Z reguły oprócz kształtowników, producenci posiadają również inne wyroby hutnicze jak np. listwa stalowa.

Zobacz więcej na stronie https://pawotex.com/

 

 

Share: