Jeżeli wybierasz się na wakacje w Pieniny, pamiętaj że mają one wiele wspaniałych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić. Przełom pieniński jest jednym z nich.

Ciekawostka przyrodnicza polskich gór

To co wyróżnia to wspaniałe miejsce to tzw. Przełom Dunajca. Dunajec to jedna z ważniejszych rzek polskich Karpat, przełamuje się przez Pieniny w dwóch miejscach:

Między Pieninami Spiskimi a Czorsztyńskimi, w miejscu gdzie obecnie znajduje się zapora zbiornika czorsztyńskiego (obok ruin zamku Czorsztyn, leżącego w sąsiedztwie zamku Niedzickiego),

W Pieninach Właściwych.

Przełom Dunajca w Pieninach Właściwych ma aż 15 kilometrów długości i kilkanaście zakrętów. Dunajec płynie tu między masywem Trzech Koron, Pieninkami z Sokolicą a stokami Plaśni i Holicy oraz Bystrzyka, znajdującego się w Małych Pieninach.

Wody Dunajca wyrzeźbiły głęboką dolinę w wapiennych skałach pienińskich. Do tej pory geolodzy i geomorfolodzy nie rozstrzygnęli, jak dokładnie doszło do powstania tego miejsca.

Noclegi w Pieninach? Tylko w Pod Lisem!

Jeżeli szukasz noclegów w Pieninach, zapraszamy do pensjonatu Pod Lisem znajdującego się w Szczawnicy. Gwarantowana miła atmosfera, pyszne regionalne posiłki oraz konkurencyjne ceny  – wypoczynek w Szczawnicy

Share:
endodoncja Kraków apartamenty w Szczawnicy