Ciekawe

Przyrodniczy fenomen w Tatrach

Tatry należą do najmłodszych pasm górskich, a jednocześnie posiadają najwyższe szczyty w Polsce. Na odwiedzających je turystów czeka blisko 250 km wytyczonych szlaków, wśród których znajdują się miedzy innymi Czerwone Wierchy.

Czerwone Wierchy

Pod nazwą tą kryją się aż cztery szczyty: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak. Położone są one obszarze tak zwanych Tatr Zakopiańskich, czyli pasma górskiego, które znajduje się najbliżej Zakopanego.

Rejon ten należy do bardzo popularnych regionów wysokogórskich. Ma to związek ze stosunkową łatwością zdobycia tych wspaniałych dwutysięczników. W tym celu wystarczy dostać się przy pomocy kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Następnie zaś, poruszając się niezbyt odległą granią, przy niewielkim nakładzie sił, można zdobyć całe Czerwone Wierchy. Należy jednak mieć na uwadze, iż szczyty te bywają bardzo zaskakujące. Niemal w jednej chwili łagodne łąki zmieniają się w strome i niebezpieczne urwiska. Nie poleca się więc wypraw na te szczyty mniej wprawnym turystom.

Szczyty swoją nazwę zawdzięczają rosnącej na jego zboczach roślinności. Jest nią tak zwana sit skucina, która już w połowie lata przybiera charakterystyczny czerwony kolor. Barwa roślin jest na tyle mocna, że nawet ci, którzy przebywają u podnóża gór czy nawet w Zakopanem mogą go bez trudu dostrzec.

Czytaj więcej: Przez Czerwone Wierchy

Share: