Dom i Wnętrze

Rozwiązania dla małej łazienki

Urządzanie mieszkania lub domu może być świetną przygodą. Napotykamy jednak w tym procesie na swojej drodze także wiele przeszkód. W przypadku łazienki często jest to niewielki metraż. W większości wypadków, nie spędzamy w tym pomieszczeniu całych dni, a raczej wchodzimy wtedy, kiedy musimy. Dlatego kiedy rozplanowujemy rozkład mieszkania, na łazienkę zwykle nie zostawiamy wiele miejsca. Na szczęście, jest sporo rozwiązań, które świetnie sprawdzą się przy bardzo ograniczonym metrażu. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, dobierając wówczas wyposażenie?

Kabina zamiast wanny

W niewielkich łazienkach bardzo rzadko sprawdza się wanna. Na ten element armatury potrzeba sporo miejsca. Dlatego lepiej jest zamontować kabinę prysznicową. To praktyczne rozwiązanie, które nie zajmie wiele przestrzeni.
Jednak zastąpienie wanny kabiną to nie wszystko. Warto także zwrócić uwagę na jej właściwości, które pozwolą na zaoszczędzenie miejsca. Dobrze, jeśli w kabinie znajduje się półka na kosmetyki. Dzięki takiemu praktycznemu rozwiązaniu zaoszczędzimy nieco miejsca w szafkach, a ponadto będziemy mieć niezbędne kosmetyki przy sobie w trakcie brania prysznica.
Należy zwrócić uwagę także na kształt. Kabiny prysznicowe kwadratowe czy rogowe nie zajmują zbyt wiele miejsca, więc warto przemyśleć zakup takiego modelu.
Równie ważne są drzwi kabiny. Aby zamontować na przykład drzwi uchylne, potrzebujemy sporo miejsca poza kabiną, żeby mieć je gdzie otworzyć. Dlatego do mniejszych łazienek lepszym rozwiązaniem są drzwi przesuwne lub harmonijkowe, dzięki których oszczędzamy cenną przestrzeń.

Pralka

W każdej łazience sporo miejsca zajmuje także pralka. Warto się zatem zastanowić, czy na pewno musi się ona znajdować w tym pomieszczeniu.
Być może dojdziemy do wniosku, że praktycznie będzie wstawić ją w pomieszczeniu gospodarczym, w którym zawsze wieszamy pranie. Niektórzy posiadacze małych mieszkań wstawiają także pralkę do kuchni, jeśli jest ona znacznie bardziej przestronna niż łazienka. Ponadto, kosz lub kosze na brudną bieliznę można postawić w garderobie, aby nie zajmować łazienkowego, ograniczonego miejsca.

Ściany

W niewielkich pomieszczeniach warto także dobrze wykorzystać ściany. Zamiast szafek stojących, możemy zainwestować w modele wiszące. Warto zamontować także lustro na ścianie.
Oprócz tego, przyjrzyjmy się krytycznym okiem wszystkim przedmiotom, które chcemy umieścić w łazience i zastanówmy się, czy na pewno muszą się one tam znajdować. Dotyczy to także małych rzeczy – na przykład świeczek zapachowych czy kosmetyków. W niewielkich przestrzeniach należy szczególnie dbać o porządek i sprzyja temu mała ilość przedmiotów. Jeśli zatem i tak korzystamy z balsamu do ciała w sypialni, a nie łazience – przenieśmy go tam.

Jest zatem wiele sposobów, aby poprawić funkcjonalność niewielkiej łazienki. Kabiny prysznicowe kwadratowe czy rogowe albo wystawienie pralki do innego pomieszczenia to tylko niektóre pomysły dla małego wnętrza. Umieśćmy w nim tylko te przedmioty, które są absolutnie niezbędne.

Share: