Ciekawe

Rozwód – od czego zacząć?

Statystyki mówią jednoznacznie, że z roku na rok w Polsce rośnie liczba rozwodów. Najczęściej małżonkowie decydują się ostatecznie rozejść ze względu na niezgodność charakterów,  a powództwa o rozpad pożycia małżeńskiego częściej niż mężczyźni składają do sądu kobiety. Ty również jesteś w licznej grupie osób, które niedługo rozpoczną nowy rozdział w życiu, bez swojego dotychczasowego partnera u boku? W takim razie mamy dla Ciebie kilka rad!

Po pierwsze: pozew

Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania rozwodu jest sporządzenie odpowiedniego dokumentu. Wniosek o rozwód możesz napisać samodzielnie lub skorzystać z udostępnionych w sieci wzorów. Dokument powinien zawierać szczegółowe dane małżonków, odpowiednie uzasadnienie zawierające oświadczenie o liczbie, wieku i płci potomków i stosunków majątkowych oraz niezbędne załączniki, takie jak na przykład akt małżeństwa, zaświadczenia o zarobkach, akty urodzenia wspólnych dzieci. Pozew może złożyć każdy z małżonków.

Co ważne, pozew powinien być skonstruowany w taki sposób, aby jasno określał on żądania powoda
(czyli strony żądającej rozwodu). Osoba składająca pozew musi również zaznaczyć, czy wnosi o rozwód z orzeczeniem lub bez orzeczenia o winie. Pismo wraz z załącznikami powinno być dostarczone do wydziału cywilnego odpowiedniego sądu okręgowego.

Zaufany prawnik 

Obawiasz się, że samodzielne przygotowanie wniosku może okazać się zbyt skomplikowane? Pamiętaj, że nie jesteś zdany tylko na siebie. Aby zminimalizować stres związany z niełatwą sytuacją i usprawnić cały proces, warto nawiązać współpracę z doświadczonym prawnikiem wyspecjalizowanym w wąskiej dziedzinie prawa rodzinnego. Źródło: kancelaria adwokacka adwokat-katowice.info.pl.

 

 

Share: