Biznes

To warto wiedzieć o skokach spadochronowych

Wśród wielu popularnych i chętnie uprawianych sportów ekstremalnych, skoki spadochronowe cieszą się w ostatnich latach szczególnie dużym zainteresowaniem. Wzrasta nie tylko liczba osób, które pragną choć raz spróbować swych sił w skoku ze spadochronem, ale także coraz więcej jest takich, które postanawiają ukończyć specjalny kurs spadochronowy.

Samemu, w tandemie lub grupowo

Wiele osób marzących o skokach ze spadochronem widzi siebie od razu w skomplikowanych akrobacjach grupowych. Ale to nie takie proste. Aby bowiem skakać grupowo należy już być nieco obytym zarówno ze sprzętem, jak i z samą techniką skoku.

Każdy, kto jeszcze nie zaznał unoszenia się w przestworzach ze spadochronem powinien najpierw spróbować skoku w tandemie, razem z instruktorem. Do takiej rozrywki nie potrzebujemy kursu spadochronowego, ponieważ to właśnie instruktor odpowiedzialny jest za to, co dzieje się w powietrzu. To on decyduje o momencie otworzenia spadochronu. Aby skakać samemu potrzeba już niestety dobrej sprawności fizycznej i koniecznie ukończyć trzeba kurs spadochronowy, dzięki któremu zdobędziemy praktyczne i teoretyczne umiejętności sterowania spadochronem.

Skoki ze spadochronem a kwestie zdrowotne

Skoki spadochronowe to dość uniwersalny i wbrew pozorom nie taki niebezpieczny sport, jak mogłoby się wydawać. Z tego właśnie powodu nie istnieje szczególnie dużo przeciwwskazań zdrowotnych, które uniemożliwiają spełnienie tego wyjątkowego marzenia, ale niektóre osoby rzeczywiście nie powinny skakać z instruktorem ani zapisywać się na kurs spadochronowy.

Do głównych dolegliwości, które uniemożliwiają skok ze spadochronem należą te związane z układem kostym. Nie powinny skakać osoby z chorobami kręgosłupa oraz łamliwością kości. Skoki spadochronowe mogą także zagrażać zdrowiu i życiu przy niewydolności układów oddechowego i krwionośnego oraz w przypadku cierpienia na padaczkę.

Skoki spadochronowe a kwestia bezpieczeństwa

Jak już wspomniano, skoki spadochronowe nie są najbardziej niebezpiecznym sportem wśród sportów ekstremalnych. Szczególnie gdy skaczemy w tandemie, są one stosunkowo bezpieczne a wypadki zdarzają się bardzo rzadko, choć jak w przypadku wszystkiego zdarzają się.

Do najczęstszych przyczyn wypadków podczas skoków spadochronowych należą problemy ze sprzętem. Wymienić należy tu między innymi niesprawny spadochron zapasowy czy problemy ze sprzętem podstawowym. Zdarzają się także wypadki spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Te wprawdzie zawsze sprawdza się przed skokiem, ale niestety nie wszystko da się w stu procentach przewidzieć.

Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesią

Share:
http://ecceo13-iof.org https://polishcourse.pl http://ipjforum.org/zatrudnienie-za-granica/