Ciekawe

Upadki u seniorów – przyczyny, zapobieganie, skutki

Upadek, który dla młodego człowieka nie jest groźny, dla seniora może już mieć poważne konsekwencje. Im starszy człowiek, tym większe jest ryzyko upadku i tym groźniejszy może być w skutkach. Co zrobić, aby mu zapobiec?

 

Przyczyny upadków w starszym wieku

Jedną z przyczyn upadków seniorów są choroby, które im dokuczają. Przede wszystkim są to:

– choroby neurologiczne

– choroby metaboliczne

– choroby serca

– choroby naczyń

– choroby psychiczne

 

W starszym wieku, osłabieniu ulega praca wielu narządów, które mają istotne znaczenie podczas poruszania się. Seniorzy mają gorszy wzrok i słuch, mają też większe problemy z utrzymaniem równowagi. Zmienia się postawa ciała, które jest teraz bardziej pochylone, co również zwiększa ryzyko upadku.

Przyczyny upadków mogą być również zewnętrzne. Zależą one od otoczenia, w którym znajduje się starsza osoba i na szczęście, można mieć na nie wpływ i je skutecznie ograniczyć. Należą do nich przede wszystkim :

– słabe oświetlenie

– śliskie powierzchnie

– brak poręczy przy schodach

– nieodpowiednie obuwie

 

Skutki upadków

W starszym wieku, każdy upadek niesie za sobą ryzyko poważnych konsekwencji. Kości seniorów są z reguły słabsze, dlatego wyższe jest prawdopodobieństwo ich złamania. Częstym następstwem upadku są również obrażenia tkanek miękkich, krwiaki, zdarzają się też wstrząśnienia mózgu.

Oprócz urazów fizycznych, często zdarzają się także urazy na psychice. Po niebezpiecznym upadku, seniorzy mogą obawiać się wychodzić z domu i znacznie ograniczają swoją dotychczasową aktywność, co także ma wpływ na zdrowie.

 

Zapobieganie upadkom

Nie da się powstrzymać procesu starzenia się organizmu. Im starszy jest człowiek, tym słabiej funkcjonują jego narządy-wzroku, słuchu, ruchu. Aby ograniczyć ryzyko upadku, należy zlikwidować jego przyczyny zewnętrzne i możliwie zabezpieczyć otoczenie, w jakim znajduje się starsza osoba.

 

Ogromne znaczenie ma obuwie, jakie nosi senior. Najlepiej, jeśli ma antypoślizgowy spód, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć upadku na śliskiej nawierzchni. Należy także zadbać o dobre oświetlenie w mieszkaniu seniora. Odpowiednio oświetlona powinna być przede wszystkim łazienka, klatka schodowa a także wszystkie pozostałe miejsca, w których istnieje zwiększone ryzyko upadku.

Warto zachęcać osobę starszą do regularnej aktywności fizycznej, która pozwala zachować lepszą kondycję i w ten sposób chroni przed upadkiem. Seniorzy którzy każdego dnia mają zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu, cieszą się lepszym zdrowiem, a ich narządy sprawniej funkcjonują.

 

Auterem artykułu jest Prosenior – firma oferująca pracę w Niemczech dla opiekunek osób starszych (http://prosenior.pl/praca-jako-opiekunka/)

Share:
felieton zobacz http://www.przeprowadzki-wroclaw.net.pl implanty Kraków opakowania tekturowe