Dom i Wnętrze

Wieszaki rowerowe – gotowe czy samodzielnie wykonane?

Wieszaki rowerowe służą do bezpiecznego przechowywania rowerów w domu, mieszkaniu lub w garażu, poprzez przymocowanie pojazdów do ściany bądź sufitu. Wybór tego typu uchwytów jest więc duży, gdyż jest to rozwiązanie bardzo popularne. Nie mniej jednak, niekiedy okazuje się, że lepiej opłacalne jest samodzielne wykonanie wieszaka niż kupienie go w sklepie.

Wieszaki gotowe

W sklepach z akcesoriami rowerowymi znajdziemy wieszaki na rowery służące do mocowania pojazdów na ścianach lub sufitach. Oba typy uchwytów pozwalają przechowywać zarówno rowery MTB, miejskie czy też downhillowe, jak i małe rowerki dziecięce. Trzeba jednak pamiętać o tym, by odpowiednio dobrać wielkość uchwytów do wielkości i typu danego pojazdu. Nieprawidłowe jej dobranie może bowiem skutkować trudnościami podczas zakładania i ściągania pojazdów na wieszak na rowery.

Wśród gotowych wieszaków na rowery można też znaleźć wieszaki zaprojektowane przez najsłynniejszych designerów. Wieszaki tego typu łączą w sobie zwykle funkcję mocowania ściennego na rower oraz półki, która można posłużyć do przechowywania różnego typu przedmiotów. Wieszak na rowery z półką jest jednak rozwiązaniem dość drogim i trudno dostępnym, dlatego też jego zakup może być dla nas kłopotliwy.

Wieszaki wykonane samodzielnie

Samodzielne wykonanie wieszaka na rowery jest najlepszym rozwianiem, gdy posiadamy kilka jednośladów, które chcemy przechowywać w jednym miejscu. Wieszaki takie zwykle montuje się na ścianach, gdyż jest to najlepszy sposób na zapewnienie maksymalnego komfortu przy zakładaniu i ściąganiu pojazdów z uchwytów. Do ich wykonania zazwyczaj wystarcza kilka kątowników, karabińczyków, linek i parę podstawowych narzędzi, które można znaleźć niemalże w każdym przydomowym warsztaciku.

Samodzielnie wykonane mocowania nie są drogie – koszt stworzenia wieszaka na cztery rowery oscyluje wokół 60-70 złotych. Nie jest to wysoka suma, zważywszy na fakt, iż wieszak ścienny na rowery wykonany samodzielnie jest idealnie dopasowany do kształtu i wielkości roweru. Warto też podkreślić, że bardzo ważna jest również sama satysfakcja, jaką możemy zyskać, tworząc swój własny, unikatowy wieszak na rowery.

Jaki wybrać?

Pamiętajmy, że gotowe uchwyty do mocowania rowerów są zazwyczaj lepszym rozwiązaniem dla osób, które posiadają jeden rower o przeciętnej wielkości. Uchwyty wykonywane samodzielnie sprawdzają się natomiast lepiej przy większej liczbie rowerów bądź gdy zamierzamy przechowywać w mieszkaniu rower o rozbudowanej, ciężkiej ramie.

Wieszak na rowery znajdziesz na Calus-p.pl

Share: