Dom i Wnętrze

Wille miejskie, lofty, domy szeregowe – nowe trendy w infrastrukturze miejskiej

Moda dotyczy każdej sfery naszego życia. Zmieniające się trendy dotyczą nie tylko ubrań, ale również np. diet, ulubionych książek, filmów. Zmienia się również moda na konkretne mieszkania i domy.

Na rynku nieruchomości deweloperzy stale pragną zaskakiwać czymś nowym, trudno jednak w tej branży o oryginalność. Poszukując jednak nowych form dla klientów prywatnych, tworzą ciekawy i nietuzinkowe projekty, które biją rekordy popularności. Tak jest chociażby w przypadku loftów.

Loftami określamy przestrzeń pofabryczną – najczęściej duże pomieszczenia, które pierwotnie wykorzystywane były jako pomieszczenia produkcyjne. Po wielu latach budynki pofabryczne, szczególnie te stojące w centrach miast (Bielsko-Biała, Łódź) stały się palącym problemem dla władz miasta. Propozycji ich zagospodarowania było wiele, jednak najlepszy pomysł przyszedł do Polski z zachodu. Lofty stały się idealnymi powierzchniami do tworzenia osobnych mieszkań. Postindustrialny klimat doskonale wpisywał się w gusta młodych ludzi, poszukujących oryginalnego lokum dla siebie. Lofty nie należą do lokali tanich, jednak ich cena w przeważającej części wynika właśnie z oryginalnego charakteru. Podobnie ma się sprawa z takimi budynkami jak wille miejskie czy też domy szeregowe.

Skąd tak duże zapotrzebowanie na różnorodność?

Oryginalność w cenie

Nowoczesne formy budynków mieszkalnych nie powinny dziwić – młodzi architekci pragną nie tylko urozmaicać przestrzeń miejską, ale również oferować mieszkania oryginalne rozwiązania mieszkaniowe. Wiele z oferowanych projektów dodatkowo kusi otoczeniem – wiele z nich jest otoczona parkami, niewielkimi skwerami, które mogą stanowić zieloną oazę w miejskiej dżungli. Te niewielkie skrawki zieleni w krótkim czasie stają się również siedliskiem licznych zwierząt: gołębi, wiewiórek.

Co jeszcze wyróżnia te projekty architektoniczne? Z pewnością zastosowanie nietuzinkowych materiałów. Architekci dbają, ale nowoczesne budownictwo wykorzystywało wiele szkła i materiałów nawiązujących do natury. Efektem tego domy szeregowe w mieście mogą posiadać… elewację imitującą drewno! Duże zastosowanie ma również szkło. Wzorem holenderskich domów jednorodzinnych stosowane są olbrzymie okna panoramiczne, które pozwalają na więcej naturalnego światła.

Nowoczesne budownictwo to także wykorzystanie wysokiej klasy materiałów budowlanych, nie tylko o lepszych parametrach, ale i w konkurencyjnych cenach.

Sprawdź gemma.waw.pl i znajdź wyjątkowy dom dla siebie.

Share: